EĞİTİM
Giriş Tarihi : 28-01-2021 13:09   Güncelleme : 28-01-2021 13:09

Gölbaşı İmam Hatip Lisesi öğrencileri “Sosyal Mesafe Uyarı Cihazı” üretti

Gölbaşı ilçesinde Mehmet Tevfik Göksu Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu öğrencileri, sosyal mesafeyi ölçen cihaz üretti.

Gölbaşı İmam Hatip Lisesi öğrencileri “Sosyal Mesafe Uyarı Cihazı”  üretti

Mehmet Tevfik Göksu Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulunda, kodlama eğitimi alan 9.ve 10.sınıf öğrencileri uzun süren etüt ve araştırmalar sonucu Sosyal Mesafe Cihazı ürettiler.

İnsanların virüse yakalanmadan sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için sosyal mesafe cihazını geliştirdiklerini ifade eden 9.sınıf öğrencisi Ahmet Akbaşlı, “projemize yüklemiş olduğumuz ARD kartına yüklemiş olduğumuz kodlar sayesinde projemiz çalışmaktadır. “dedi.

Akbaşlı, projenin çalışma şeklini şu şekilde açıkladı:

“Projemiz bir adet mesafe sensörü, bir adet uyarı lambası ve bir adet buzzer (ses kartı)’ndan oluşmaktadır.  Cihaz ise şu şekilde çalışmaktadır. Cihazın dışında bulunan sensörlerden bir tarafı alıcı bir tarafı da göndericidir. Karşısına gelen herhangi bir nesneyi algılayıp sesli olarak uyarı vermektedir.

Bu projeyi yapmaktaki amacımız insanların sosyal mesafeyi korumasını sağlamak ve onları sağlıklı insanlar olarak hayatlarına devam etmelerini sağlamaktır.”

Mehmet Tevfik Göksu Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Recep Akbaşlı, “öncelikle Mehmet Tevfik Göksu Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulunda böyle bir projeye adım attıklarından dolayı teşekkür ediyorum.  Projede öğrencilere verdiği destekten dolayı Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Bahattin Kuş hocama da teşekkür ediyorum. Pandemi sürecinde Sağlık Bakanımızdan ifade ettiği sosyal mesafenin ne kadar önemli olduğunu ifade etmek ve sosyal mesafe kuralını ışıkla, sinyalle ve sesle sağlamayı hedefledik. En önemli amacımız da çocuklarımızın, öğrencilerimizin bilişim alanında, teknoloji alanında kendi kabiliyetlerini olduğunu, kendi kabiliyetlerini geliştirmek suretiyle daha neler yapabileceklerini anlamaları için ilk bir adım projesini başlattık. Bu projede emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenlere şükranlarımı sunuyorum. “

Projeyi geliştiren Mustafa Furkan Solak, Ahmet Akbaşlı ve  Muhammed Furkan Uçar , Sosyal Mesafe Cihazını Gölbaşı Kaymakam’ı Mutlu Köksal’a takdim ederek proje hakkında bilgilendirdiler.