EĞİTİM
Giriş Tarihi : 03-04-2021 08:41   Güncelleme : 03-04-2021 08:41

Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Otizm Farkındalıka Dikkat Çekti

Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Otizm Farkındalık günü dolayısıyla mavi ışıkla dikkat çekti.

Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Otizm Farkındalıka Dikkat Çekti

Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Müdürü Sümeyye Ağgedik, 2 Nisan Otizm günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Her yıl nisan ayı Birleşmiş Milletler tarafından otizm farkındalık ayı olarak ilan edilmiştir 2 Nisan ise yine BM tarafından otizm farkındalık günü olarak belirlenmiştir bu ay içerisinde  ülkemizde ve tüm dünyada otizm hakkında bilgilendirme çalışmaları yapılmakta ve otizmli bireylerin toplumsal hayata entegre olmaları ve bireyselleşmebilmeleri konusunda farkındalık oluşturulmasına yönelik etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu etkinlikler kapsamında bizde Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ailesi olarak 2 Nisan otizm farkındalık gününde otizme mavi ışık yaktık 
 Otizm spektrum bozukluğu doğuştan gelen veya gelişimin erken dönemlerinde ortaya çıkan nöro gelişimsel bir bozukluktur Elde edilen verilerle tüm dünyada 1985 yılında 2500 çocuktan 1’inde otizm spektrum bozukluğu görülmekte iken 2021 yılında her 54 çocuktan 1’inde görülmeye başlanmıştır. 

Otizmin bilinen tek çaresi, erken tanı ve özel eğitim!

Otizmin başlıca belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sayılabiliyor. Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor. Otizmin günümüzde bilinen tek çaresi, tek ilacı erken tanı ve sürekli, yoğun, özel eğitimdir. Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor."