EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-06-2021 14:55   Güncelleme : 08-06-2021 14:55

Gölbaşı’nda Çiftçilerden Yakıt ve Yem Fiyatlara Tepki

Gölbaşı ilçesinde yem ve yakıt fiyatlarının yükselmesi nedeniyle süt fiyatlarının düşüklüğünden sıkıntı yaşayan çiftçiler protesto gösterisi yaptı.

Gölbaşı’nda Çiftçilerden Yakıt ve Yem Fiyatlara Tepki

Gölbaşı’nda süt üreticileri artan yem maliyetleri ve azalan süt fiyatlarından dolayı eylem yaptı.

Süt üreticilerinden Özkan Kılınç, çiftçiler adına yaptığı açıklamada, yem fiyatlarının 18 içerisinde yüzde 120 oranında arttığını ve süt fiyatlarının a sadece yüzde 21 oranında artışından dolayı sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Kılınç, açıklamasında şunları söyledi:

“Ürettiği sütü değer fiyatından satamamış olması, süt üreticilerini her zamankinden daha fazla mağdur etmiş ve zorda bırakmıştır. Enflasyona sebep olacak düşüncesi ile süt ve et fiyatlarını baskılarken, girdi maliyetlerine müdahale edilmemektedir. Bunun süt dışında ülkemizde ve Dünya'da başka örneği yoktur. Bunun sonucu olarak mezbahanelerden kan yerine süt akmaktadır. Üreticimiz istemese de çaresizliğinden ineklerini kestirmektedir. Bu kadar zamandır sektörü yönetenler, kesilen inekleri ve üreticinin içinde bulunduğu durumu görmezden gelmişlerdir. Yetiştiricilerimizin ürettiği

üründen kazanacağı, bir sistem oluşturulmalıdır. Bunun için yerli üretimin önü açılmalıdır. Yetiştiriciler olarak yaşadığımız sıkıntılar her geçen gün daha da artmaktadır ve bu durumdan tüm sektör olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu işletmeler, hayvansal gıda üretimimizin sigortasıdır.

Ülke hayvancılığı bugün çok daha fazla tehlikeye girmiştir. Bu uygulamalar devam ettiği sürece ülkemiz et ve sütte dışa bağımlı hale gelecek ve hayvancılıktan geçimini sağlayan milyonlarca insan işsiz kalacaktır. Yem üretiminde ithalata bağımlılığımız azaltılmalı, kaba yem üretimimiz mutlaka arttırılmalıdır. Üretimin devamlılığı açısından yıl boyunca yem süt paritesi 1,5 olarak sağlanmalıdır. Üreten insana her zaman kıymet verilmelidir. Üretim, üretmek Anadolu insanının yaşam şeklidir.

O yüzden bizim insanımız toprağına ve hayvanına küsmez, zarar etse bile üretmeye devam eder. Ancak üreticimizin artık dayanacak gücü kalmamıştır. Bizi toprağa ve hayvana küstürmeyin.''

Çiftçiler daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.