EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-09-2021 14:14   Güncelleme : 16-09-2021 14:20

Gölbaşı'nda "İlköğretim Haftası" kutlandı

Gölbaşı ilçesinde İlköğretim Haftası düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Gölbaşı'nda

Kaymakamlık binası önünde düzenlenen törende, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler günün önemini anlatan şiir ve konuşma yaptı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh Özdemir, konuşmasında şunları kaydetti:

"

Ülkelerin ilerlemişliğinin eğitim öğretimle ölçüldüğü bir çağda, herkesin ortak paydası olan eğitim-öğretim süreci, dünyanın da ülkemizin de en önemli gündemidir. Alimin atından sıçrayan çamuru şeref sayan bir medeniyetin ve alimin uykusunu bile ibadet sayan bir inancın mensupları olarak bizler, elbette ki bu sürece daha büyük önem vermek zorundayız.

    Bu münasebetle, İlköğretim Haftası için, Kurugeçit ilk/Ortaokulumuz sekretaryasında hazırlanan bu mütevazı programımıza hoş geldiniz diyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum. Bu programı fırsat bilerek, ilçemize yeni atanarak, Gölbaşı’nı teşrif eden Sayın Kaymakamımıza da şahsım ve camiam adına hoş geldiniz diyor, Yüce Allah’tan başarılar niyaz ediyorum. İnanıyorum ki Sayın Kaymakamımızın orkestra şefliğinde, eğitim-öğretim alanında çok daha güzel besteler yapacağız.

    SAYIN KAYMAKAMIM, SAYGIDEĞER KONUKLAR, SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZ,

    2021 / 2022 Eğitim ve Öğretim yılımız, şükürler olsun ki yüz yüze eğitimle başladı. Elbette ki ilk önceliğimiz öğrencilerimizin sağlığı oldu. Covid 19 salgınının henüz sona ermediği bu süreçte, ilk önce, okullarımızı bu salgına karşı tedbirlerle donattık. Maske, mesafe ve temizlik konusuna hassasiyet göstererek, okullarımızın ihtiyaçlarını karşıladık. Sağlık Bakanlığımızca belirlenen “OKULUM TEMİZ” projesi kapsamında, tüm okullarımızı ilgili projedeki şartlara göre düzenledik. Bu düzenleme sonucunda, ilçemizde faaliyet gösteren bütün okullarımız, denetmenlerin yaptığı inceleme sonucunda, OKULUM TEMİZ belgelerini aldılar. Şu an, hiçbir okulumuzda malzeme eksiği söz konusu değildir. Ancak, yardımcı personel konusunda, tüm Türkiye ve ilimizde olduğu gibi, ilçemizin de birçok okulunda yardımcı hizmetli ihtiyacı vardır.

    2021 / 2022 Eğitim ve Öğretim yılına an itibariyle:
    4 Anaokulu, 25 İlkokul, ikisi İmam-Hatip OO olmak üzere 19 Ortaokul, 7 değişik türde lise ve 1 HEM ile toplamda 56 kurum olarak eğitim-öğretime başladık. Toplam derslik sayımız 506 olup derslik başına düşen öğrenci sayımız ise 23.4’tür

    
Her geçen gün artan rakamlarla şu an 11 644 öğrencimiz okullarımızda kayıtlıdır. Bu öğrencilerimizden biri Moldovalı, 612’i ise Suriye uyrukludur. Mevcut öğretmen sayımız ise 864’tür.

    Bu yıl yapılan LGS ve YKS sonuçlarıyla ilgili istatistiklerimiz de şöyledir:

    534 kişinin girdiği Liselere Geçiş Sınavında: 95 öğrencimiz Fen Liselerine, 43 öğrencimiz sınavla öğrenci alan diğer Proje okullarına, dolayısıyla toplamda 138 öğrencimiz LGS sonucunda sınavla öğrenci alan okullara yerleşmiştir. Bunların dışında 295 öğrencimiz Anadolu Liselerine, 130 öğrencimiz Sağlık Meslek Liselerine, 50 öğrencimiz Anadolu İmam-Hatip Liselerine, 85 öğrencimiz Belören ÇPL’ye, 2 öğrencimiz de Açık Liseye yerleşmiştir. LGS’de sınav yapılan 6 dersten de ilçe ortalamamız Türkiye ortalamasının üstünde seyretmiş ve 7 yıldır ilçemiz il birincisi olmayı bu yıl da sürdürmüştür. İl genelinde ilk ona giren ortaokulların yarıya yakını da ilçemiz ortaokullarındandır. İlçemizde sınavla öğrenci alan okullara yerleştirme oranı, yüzde 38’e tekabül etmiştir ve bu rakam da Türkiye ortalamasının 2 katından fazladır. 

    YKS’de ise 684 öğrencimiz sınava girmiş ve bunlardan, ek yerleştirmeler hariç, 145’i çeşitli üniversiteleri kazanmıştır. 12 Tıp, 4 Diş Hekimliği, 7 Hukuk, 11 Mühendislik, 22 Eğitim Fakültesini bu üniversiteler arasında sayabilirim. YKS başarı oranımız, LGS kadar yüksek olmasa da burada da Belören’de eğitim-öğretim yapan Belören ÇPL’miz il genelindeki ÇPL’ler arasında 4 yıldır il birincisi olmaktadır.

    İnanıyor ve diliyorum ki bu başarılarımız, yüz yüze eğitimle daha da artacak ve Gölbaşı eğitimde bir marka olma yolundaki yürüyüşüne devam edecektir.

    Bu dilek ve temennilerle konuşmama son verirken, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılının sağlık, başarı ve huzurla geçmesini diliyor, hepinizi en kalbi duygularımla selâmlıyorum. "

Program daha sonra Kurugeçit İlköğretim Okulundan çeşitli etkinliklerle devam etti.