EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-10-2021 20:49   Güncelleme : 12-10-2021 20:49

TRT KURDİ’de Hurma Tanıtımı Yapıldı

Gölbaşı ilçesinde yetiştirilen ve Cennet Hurması adı verilen meyve türü TRT KURDİ tarafından izleyiciyle buluşturuldu.

TRT KURDİ’de Hurma Tanıtımı Yapıldı

Gölbaşı ilçesinde yetiştirilen ve Cennet Hurması adı verilen meyve türü TRT KURDİ tarafından izleyiciyle buluşturuldu.

Son yıllarda ilçemizin en kazançlı meyve türü olarak öne çıkan ve stratejik ürünümüz olarak gördüğümüz Trabzon hurmasını TRT aracılığıyla izleyicilerin beğenisine sundu.

Roportajlar ve drone çekimleriyle hurma alanlarında yaklaşan hasat öncesi teknik elemanlar tarafından yapılan çalışmalar anlatıldı.

İlce müdürü Erdal Yılmaz yaptığı açıklamada

" İlçe olarak üretim miktarı bakımından yurtiçinde ciddi bir pazara sahip olduğumuzu ve 2.siraya yükseldi. İlçemizde 3500 dekar ekili alana 2021 yılı sonunda Valilik özel idare destekli 35000 hurma fidanı daha dağıtılacak. Her geçen gün hurmaya olan ilgi artmakla beraber Pazar sorunu yaşanmamaktadır.  Bu yıl ki rekoltenin tahmini 8 bin ton civari beklenmekte ve katma değeri yüksek yeni mamüllere dönüştüreceğiz. Hurma kurusunun pazarda alıcı ilgisi bulduğunu gördük ve kazançlı olduğu için inşaatı devam eden  GAP destekli bir hurma kurutma tesisi inşaatına başladık. Hurma kurusu ve cipsiyle üreticilerimiz daha fazla kazanç elde edecektir. “

Bahçesinde  çekim yapılan Çataltepe köyü muhtarımız Hüseyin BİLGİLİ ye hasatta ürün kaybını önleyecek tedbirler anlatılarak karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.