Gazete Gölbaşı - Gölbaşı Haber Ajansı
HV
22 MAYIS Pazar 06:57

Gölbaşı’nda Emzirme Haftası Kutlandı

Gölbaşı Devlet Hastanesi’nde Emzirme Haftası Kutlandı.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-10-2021 21:07   Güncelleme : 12-10-2021 21:07
Gölbaşı’nda Emzirme Haftası Kutlandı

Hastane Başhekimi Uzm.Dr.Mehmet Emin AYDIN,Çocuk Hastalıkları hekimleri Uzm.Dr.Eray AKAY ve Uzm.Dr.Betül CANSEVER AKAY,hastane yönetim ekibi,sağlık personelleri ve anne-babaların  katılımı  ile “1-7 Ekim Emzirme Haftası” çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 Düzenlenen programda Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr.Eray AKAY tarafından anne sütü ve emzirmenin önemini vurgulayan eğitim sunumu yapıldı. Sunumda ilk 6 ay anne sütünün bebeğin beslenmesinde ne kadar önemli olduğu, 2 yaşına kadar emzirmenin sürdürülmesi gerektiği, anne sütünün bebeğin ilk aşısı olduğu, bebeğin bilişsel ve sosyal gelişiminde büyük önem taşıdığı konularından bahsedildi. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr.Eray AKAY tarafından programa davet edilen annelere“KAHRAMAN ANNELER” ünvanı ile emzirme deneyimlerinden bahsetmek üzere söz hakkı verildi. Programa katılan Nur Banu isimli bebeğin annesi; bebeğinin 1 kilo doğduğunu, erken doğduğu için emme refleksinin gelişmediğini buna rağmen sütünü sağarak bebeğini beslediğini ve anne sütü dışında hiçbir ek besin vermediğini şu an bebeğinin gayet sağlıklı olduğunun ifade etti. Programa katılan bir diğer anne ise bebeğinde inek sütü alerjisi olduğunu, kendisinin süt ve süt ürünleri diyeti yaptığını ve bebeğini anne sütü ile besleyerek gayet sağlıklı bir şekilde büyüttüğünden bahsetti. Düzenlenen programda Uzm.Dr.Eray AKAY ,Uzm.Dr.Betül AKAY,Başhekim       Uzm.Dr.Mehmet Emin AYDIN ve hastane yönetimi tarafından annelere hediyeler takdim edilerek lohusa şerbeti ikram edildi.

Ayrıca hastane eğitim birim tarafından “1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında poliklinik girişine stant açıldı. Standı ziyaret eden anne ve anne adaylarına konu ile ilgili broşür ve kitapçıklar dağıtıldı.

   Uzm.Dr.Eray AKAY Emzirme Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti. “Bu güzel haftanın amacı; bebeklerin anne sütü ile doğru şekilde beslenmesi için toplumun ve annelerin bilinçlendirilmesidir. Sağlıklı nesiller yetiştirmek için anne sütünün öneminin bilincinde olan ve bu konuda çaba sarf eden tüm annelerin birer kahraman olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

Haber MerkeziHaber Merkezi