GÖLBAŞI GENEL
Giriş Tarihi : 19-10-2021 11:04   Güncelleme : 19-10-2021 11:04

Hurma Kurutma ve Paketleme Tesisi Hayata Geçiyor

Gölbaşı ilçesinde Hurma Kurutma ve Paketleme Tesisi Hayata Geçecek.

Hurma Kurutma ve Paketleme Tesisi Hayata Geçiyor

Kaymakamlık tarafından hazırlanan proje ile hayata geçecek olan Hurma Kurutma ve Paketleme Tesisi’nin yapım çalışmalarıyla ilgili Kaymakam İhsan AYRANCI uygulama sahası olan Bağlarbaşı Köyüne giderek incelemelerde bulundu.

Bölgemize has aroması ile lezzeti sayesinde ve tüketiciler tarafından büyük rağbet görmesi nedeniyle üreticilerimiz tarafından hurma meyvesi fidan dikimi bölgemizde artmış olup bu sayı Adıyaman Valilisi  Mahmut ÇUHADAR’ın da fidan destekleriyle birlikte fidan dikimine yukarı yönlü olarak katkı sağlamıştır.

Bu doğrultuda yapılan çalışmalarla, çiftçilerimizin hem kendi gayretleri hem de yapılan desteklerle birlikte üreticilerimiz tarafından tarlalarında uygulamaya başladıkları hurma fidanları bir süre önce meyvelerini vermeye başladı.

Yapılan doğru tarım uygulamalarıyla, rekolte olarak yüksek verimin alınabildiği Hurma Meyvesinden, sadece yaş meyve olarak değil yüksek getiri elde etme amacıyla, katma değer yaratmak üzere kendi içinde yelpaze oluşturmak gerekliliğiyle birlikte “Hurma Kurutma ve Paketleme Tesisi” ihtiyacı hasıl olmuştur.

Konu ile ilgili Kaymakam İhsan AYRANCI yapmış olduğu açıklamada;

“Hem yaş meyve olarak hem de kuru meyve olarak pazara sunulan hurma meyvesi, tarımsal alanda bölgemiz ekonomisine ve ülkemiz ekonomisine katma değer sağlaması bakımından önem arz etmektedir. Kaymakamlığımız tarafından yürütülen ve hayata geçirilecek olan Hurma Meyvesi Kurutma ve Paketleme Tesisi ile birlikte çiftçilerimizin mallarının ellerinde kalması gibi bir problem ortadan kalkacaktır. İlçemiz ekonomisine önemli derecede katkı sağlayacak bu proje ile hayata geçireceğimiz tesiste günlük 1 Ton Hurma Meyvesi kurutma işlemi yapılacaktır, bu tesisi kısa bir sürede vatandaşlarımızın, çiftçilerimizin hizmetine sunmak üzere İlçe Tarım Orman Müdürlüğümüz ile birlikte çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.