Gazete Gölbaşı - Gölbaşı Haber Ajansı
HV
22 MAYIS Pazar 07:15

Çetintepe Barajı’nın Gövde Dolgusu Tamamlandı

Gölbaşı ilçesinde yapımı devam eden Çetintepe Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı. Köylüler yıllardır istimlak yapılmamasından şikayetçi.

TÜRKİYE GENELİ
Giriş Tarihi : 15-11-2021 10:20   Güncelleme : 15-11-2021 10:20
Çetintepe Barajı’nın Gövde Dolgusu Tamamlandı

Adıyaman Çetintepe Barajı’nın Gövde Dolgusu Tamamlandı

Gölbaşı ilçesinde yapımı devam eden Çetintepe Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı. Köylüler yıllardır istimlak konusunda bir çalışma yapılmamasında şikayetçi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Adıyaman’a yaptığı yatırımlarla Adıyaman ilinin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Adıyaman ilinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

Bu kapsamda Adıyaman ve bölge için çok büyük öneme sahip ve hasretle beklenen Adıyaman Çetintepe Barajının gövde dolgusunu tamamladıklarını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’Çetintepe barajının temelden yüksekliği 116 metre olup 460 milyon m3 su depolama kapasitesine sahiptir. GAP-Adıyaman-Göksu-Araban Projesinin ilk ve ana ünitesi konumundaki Çetintepe Barajı, Harmancık ve Çatboğazı Barajı ile birlikte Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş illerini kapsayan Araban Ovası, Yavuzeli Ovası, Besni Keysun ve Besni Kızılin ovalarında toplam 555 bin 130 dekar tarım arazisinin sulanmasını sağlayacaktır. Baraj ve diğer bileşenlerinin tamamlanmasıyla beraber milli ekonomiye yıllık 320 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

 

            % 99 fiziki gerçekleşme sağlanan barajın gövde dolgusu tamamlanmış olup, kret düzenleme çalışmaları devam etmektedir.

Haber MerkeziHaber Merkezi