DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 18-03-2015 12:58

CHP’de Kürt Olmak..

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Öğretim Üyesi olan ve Çözüm Süreci çerçevesinde oluşturulan Akil Adamlar heyetinde Marmara bölge temsilcisi olarak yer alan Prof. Dr. Mithat Sancar, Kürt sorununa ilişkin olarak; ''Türk Ulus Devleti’nin kuruluşundan sonra, denklem her yönüyle değişti. Türk Ulus Devleti ayaklarını sağlam yere basmaya başlamasından ve uluslararası desteğe kavuşmasından sonra, kuruluşta referans aldığı bütün aktörleri tasfiye etti, karşı aldı. En başta da Kürtlerin Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki yarı-otonom yapısına son verdi, Kürdistan’ı klasik sömürgecilikten daha geri, statüsüz bir yapıda sömürgeleştirdi. Kürtlerin ulusal varlığı ret ve inkâr edildi. Kürtlerin tüm ulusal hakları ve değerleri gasp edildi. Kürt dili yasaklandı.Kürtlerin varlığını, ulusal hak ve özgürlüklerini savunanlar, Kürt dili, kültürü, tarihi üzerinde çalışma yapanlar aydınlar ve toplumsal kanaat önderleri, hapsedildiler ve büyük cezalara maruz kaldılar.20 Yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde oluşan Kürt ve Kürdistan örgütlenmeleri yasaklandı. Kürt dergileri, gazeteleri, kitaplarının yayınlanmasına izin verilmedi.Kürtlerin Türk olduğu ileri sürüldü, Kürtlerin Türkleştirilmesi için asimilasyon mekanizması sistemli bir halde işletildi. Bu paradigma da akıl almaz, saçma-sapan, ırkçı tezlere; “Güneş Dil Teorisine” ve “Türk Tarih Tezi” gibi tezlere dayandırıldı.Bu gerçeklerin ışığında bakıldığı zaman, Türk Ulus Devleti, Kürt ulusunu ve onun tüm değerlerini yok sayarak, yok etmeye karar vermekle uluslararası siyasi ve hukuki literatürde ifadesini bulunan “soykırım eylemini” başlatmış oldu. Altını çizerek ifade etmek istiyorum ki, “Kürt Soykırımı” Kürt ayaklanmalarının arkasından gerçekleşen katliamlarla başlamadı. Türk Ulus Devleti’nin kuruluşuyla birlikte “soy kırım eylemi” başladı diye açıklar ve 1919’da Koçgiri, 1925’de Diyarbakır-Piran, 1930-32’de Ağrı, 1937-38’de Dersim’deki direnme hareketlerinden sonra katliamlar yapıldı diye ekler ve Katliamların yapıldığı dönemde tek parti sistemi vardı. Devletle parti özdeşliği söz konusu idi. Bu dönemin tek partisi de CHP idi. Bu nedenle Kürdistan’daki tüm katliamlardan ve Dersim katliamından CHP sorumludur ve CHP’nin bu sorumluluğunu kabul etmemesi anlaşılır bir olayda değildir.''

der.

Bugünkü CHP’yi yönetenlerde,bu anlayıştan kopmuyarak,kendi içlerindeki değişimi bloke edip partiye birkaç hatırı sayılır, sözü dinlenen Kürt siyasi aktörü, ‘siyasi pazardan’ çekip  alabilirlerse, Kürtlerle arada açılan mesafeyi kapatabileceklerini sandılar.Sezgin Tanrıkulu’nunda CHP’ye geçmesi, milletvekili seçilmesi bu anlayışın bir sonucudur.Sezgin Bey’in en önemli konularda genel merkeze ters düşmemek için izlediği taktikler, artık kimsenin gözünden kaçmıyor.Gülay Göktürk’ün de kaçmamış ki,köşesinde; '‘Çok beklememiz gerekmedi, işin kokusu çabuk çıktı. CHP ilk destek açıklamasından sonra hızla kendini toparladı ve fabrika ayarlarına geri döndü...Her şeyi anlıyorum da, bu bayat oyuna alet olan kişinin bir Kürt siyasetçi olmasını anlayamıyorum. Hepimiz Sezgin Tanrıkulu’nu, Kürt sorununun çözümüne katkıda bulunmak için, yıllarca çalışmış bir insan olarak tanırız. ...Şimdi CHP’nin yan çizme politikasına aracı olmak ona yakışıyor mu yani?'diye sersenişte bulunuyordu.Oysa, Gülay Göktürk’ün gözünden kaçan sorunun,Sezgin Tanrıkulu’nun CHP’deki varlık sebebinin bu olmasıydı.CHP öyle bir parti ki, yıllardır savunduğunuz değerleri koruyabileceğinizi düşünür içine girersiniz, ama CHP’nin sahip olduğu değerler sizi esir alır! Hüseyin Aygün,ün Diyarbakır’’a dokunmanın,Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’’nın mezarının ziyareti,  diğer açıklamalar, görüşmeler,başına neler getirmişti,herkesçe malum.Sayın Sezgininde, kendisini CHP tabanına ve kongre delegelerine sevdiremediği,en az oyu alanların başında onun gelmesinden belli olmaktadır.CHP sonunda,Kürtler’i etkilemek ve bir köprü kurmak, Kürt sorununda ben de varım diyebilmek için bünyesine aldığı Sezgin Tanrıkulu’nu kendisine benzetti.

Peki CHP’’nin  1950 lerden sonra var olan Kürtlerle dansı, Kurtlarla dansa nasıl döndü? Yoruma gerek kalmadan, sizlere rakamları  aktarayım; 1954 Genel seçimlerinde Diyarbakır Milletvekili sayısı 8’’di,Demokrat Parti’’den sonra ikinci sırada yer aldı.1957 Genel Seçimlerinde sonuç değişmiyor.1961 de 3,1965 de 6 milletvekilinden ikisini alıyor.1969’’da CHP,  Diyarbakır’’da hiç yoktur. Bunun nedeni ise aday seçimlerinde yaptığı hatalardır.1973 yılında Ecevit rüzgarı,CHP yi  birinci parti yaparak,3 milletvekili çıkardı.Tek başına hükümeti kuramayınça, Erbakan,la koalisyon yapmak zorunda kaldı. 1974 yılındaki genel af Kürtlerin beklediği reform beklentisine karşılık veremedi.1977  de üç milletvekili ile Diyarbakır’’da tekrar birinci partidir. Ancak  çalkantılı ve zor bir dönem sonrası,1987 Genel seçimleri öncesi CHP örgütleri SHP’’yi kurdular. Genel seçimlerde Fuat Atalay’’la birlikte SHP Diyarbakır’’da 3 milletvekili meclise gönderdi.1991 Genel seçimleri Türk siyasi tarihinde büyük bir kırılma ve ayrışmaya neden oldu.SHP Kuzey kürdistanda, Kürt ittifakı yaparak,Diyarbakır’’da  Leyla Zana, Hatip Dicle, Sedat Yurttaş, Fehmi Işıklar gibi isimlerle birlikte 7 milletvekili koltuğunu kazandı.Diplomasi fakiri Kürt milletvekilleri, rahmetli Erdal İnönü’’nün bu demokratik açılımını değerlendiremediler. Leyla Zana,  TBMM’’sinde Kürtçe yemin etmeye kalkıştı ve  ülke 10 yıl süreyle en kanlı tarihini, en karanlık dönemini yaşadı.1995 seçimlerine girildiğinde CHP artık Güneydoğu’’da yoktur. Diyarbakır’’da yüzde 2 dolayında oy alabildi. Bütün köprüler yakıldı.1999 ’‘da ise CHP yüzde 10’’luk baraja takıldı. Meclise bile giremedi.2002 seçimlerinde,DEHAP meclise giremedi ,Yüzde 15 oy alabilen Ak Parti 8, yüzde 6 dolayında oy alan CHP ise Diyarbakır’’dan 2 milletvekili çıkardı.2007 Genel seçimlerinde de CHP Güneydoğu’’da hiç yoktu. Yüzde 2 gibi gülünç bir oy aldı. AK Parti’’de Kürt meselesine yaklaşımından dolayı Diyarbakır’’da oy oranını yüzde 41’’e çıkarmayı başardı.Kısaca tablo budur ve ; CHP Kürtlerle dansı bırakıp, Kurtlarla dansa başladığından beri, ülkede derin ayrışmalar, bölüşmeler yaşandı. Ak Parti bu süreci  başarıyla yönetti, Kürt meselesini çözebilecek tek parti olduğu  yargısını oluşturdu.Diyarbakır cezaevinde tek kelime türkçe bilmeyenlere İstiklal marşının tekmil 10 kıtasının işkenceyle, sopayla ezberletildiği, köylerde sırf Kürt oldukları için erkeklerin kendi kadınlarının önünde anadan üryan soyulup sıraya dizildiği, Kürt olmanın bedelininin aşağılanmak, işkence ve ölümle ödetildiği günlerden Kürt hassasiyetini taşıyan, Kürt siyasi hareketinin yasal temsilcisi olan bir siyasi partinin liderinin cumhurbaşkanlığına aday olduğu günlere geldik.

CHP ise yaşananlardan ders çıkartmak yerine; kaset komplosundan hemen sonra Kemal Kılıçdaroğlu vasıtasıyla CHP yönetimine monte edilen ve Genel Başkan Yardımcısı olan Sezgin Tanrıkulu'nun başında olduğu bir heyet, Silivri  Cezaevi'nde Taşhiye kumpasından tutuklu Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve Cemaat'in ünlü polis şeflerinden Yakup Saygılı'ya destek ziyaretinde bulundu.Bu grup, "Yeni CHP" sloganıyla partiyi, Cemaat'in siyasi şubesi haline getirirken, "eski CHP"liler Erdoğan'la uğraşıyor, "Yeni CHP"liler ise, partilerini bir istihbarat şebekesinin uzantısı haline getirmeye çalışıyorlardı.Eğer CHP, Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi tarafından içeriden ele geçirilmeseydi, bugün kendilerine darbe yapanların tarafında olmazlardı.CHP'yi ele geçirme operasyonu,Baykal'a kaset komplosuyla başlamış ; 17-25 Aralık'ta ise artık CHP, paralel yapının emrine amade haline getirilmişti.Bu öfke rüzgârı içinde ne yapaçaklarını şaşıran ulusalcılar CHP'yi, Kemalistler Cumhuriyet gazetesini paralel yapıya kaptırdı. Doğan grubu zaten Gladyo'nun emrinde. CHP'nin ele geçirilme operasyonunun farkında olanlar, paralel yapının korkusundan sesini çıkaramadı. Paralel yapıya dik duramadıkları için önce şahsiyetlerini, sonra da partilerini kaybettiler.  

Kısacası ulusalcıların, Kemalistlerin ve bu merkeze eklemlenmiş solun durumu içler acısı. Bu ana gövde veya siyasi çevre, bir yandan iç güvenlik paketine itiraz edip iktidarı polis devleti kurmakla suçluyor; ama diğer yandan, polis devletini inşa etmeye soyunan ve darbeye kalkışan polis şeflerine destek için cezaevi ziyareti yapıyor! Paralel yapının savaşını veriyorlar, kendilerinin değil. Kendi savaşlarını vermeye başladıkları gün vesayetten kurtulup gerçek muhalefet özelliği kazanacaklar. Bunun yolu da derin devlete tavır almaktan geçiyor. Buna akılları yeter elbette ama yetmeyen yürekleri.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3061
 • 3Sivasspor3054
 • 4Galatasaray3052
 • 5Fenerbahçe3150
 • 6Beşiktaş3050
 • 7Alanyaspor3048
 • 8Göztepe3038
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3037
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Denizlispor3132
 • 14Kayserispor3031
 • 15Konyaspor3030
 • 16Yeni Malatyaspor3029
 • 17Çaykur Rizespor3029
 • 18MKE Ankaragücü3025
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA