DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 13-04-2015 05:00

AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!..

Bir süre önce Türkiye’de bulunan ve Radikal Demokrasi çalışmalarıyla tanınan Belçikalı siyaset bilimci Chantal Mouffe,T24 de kendisiyle yapılan röportajında,''Neyse, işte bu mekanizma böyle çalışıyor. Mahalle baskısı ile bunalttığınız yerli ünlülerle işiniz kolaydır. Orhan Pamuk’u en sonunda teslim aldılar mesela. Pamuk Gezi ve 17/25 Aralık’ın ne anlama geldiğini çok iyi biliyor. Ama Erdoğan’a dönük darbenin arkasındaki küresel ittifakın haşmetini de biliyor ve önünde sonunda Erdoğan’ın bu sürek avında tekleyeceğini hesap ederek vaziyet alıyor. Ahlaki olmadığı kesin, ama bir rasyonalitesi var. Dolayısıyla, 1) Batı’nın yenilmez olduğu takıntısı. 2) Haklı olsa da yerli güce güvenemeyecek derecede toplumuna yabancılaşmış olmak gibi dürtülerle vaziyet alıyorlar.''
Mouffe’u hazırlık sorularıyla epey bir kızıştırdığını düşünen güdümlü muhabir, aniden o soruyu soruyor.
“Biz Türkiye’de ne zamandır “biz ve onlar” şeklinde ayrışmış bir toplumda yaşıyoruz..... Böylesi bölünmüş toplumlar için agonistik bir çözüm mümkün mü sizce?”
Cevab; “Türkiye’deki durum bu anlamda Latin Amerika’da yaşananlara çok benziyor. Güney Amerika’da nasyonel popüler hareketlerin başarıya ulaştığını gördük. Venezüela’da, Bolivya’ya, Ekvador’da, Arjantin’de... Buralarda da bir bakıma agonistik politika vardı; Venezuela’da veya Arjantin’de dost/ düşman ayrımını çok net bir şekilde görüyorduk. Fakat seçimlerde bir alternatif vardı. Asıl sorun, özellikle Venezuela ve Arjantin’de bu çok net biçimde yaşandı, yerleşik kurumlar iktidarın kendi ellerinden alınmasını, bu durumu asla kabul edemedi. Mesela Venezuela’da Chavez’in seçimleri kazanarak iktidara geldiğini, en başından itibaren asla kabul etmediler. Chavez’e bir düşman olarak yaklaştılar ve bu agonistik durumu asla kabul etmediler. Aksine, Chavez’i askeri darbeyle indirmeyi denediler. Toplumda aşırı kutuplaşma vardı. Keza Arjantin’de de, özünde daha karışık olmakla birlikte, benzer bir durum yaşandı.'' ”Cevap müthiş.Yani, Kutuplaşmanın asıl kaynağı sizsiniz, Erdoğan karşıtları siyasal alanda mücadele etmiyor, darbecilik yapıyorlar” diyor kadın…
Türkiyede her seçim döneminde yapılmaya çalışılan bu değilmi?.Terörün seni beni olmaz. Tek bir amacı vardır korku üzerinden insanlar üzerine hakimiyet kurmak. Çıkış ideolojisi çoktan yok olmuş, şehrin gettolarına sıkışıp kalan ve sadece ölümden beslenen ve şiddeti birinci propaganda aleti haline getiren DEV-SOL,  Gezi eylemleri sonrasında özellikle “Bazı” kesimler tarafından “Cici” örgüt haline getirilmedimi?.Şehrin kenar mahallelerine yolu hiç düşmeyenler, Cihangir’den, Nişantaşı’ndan ahkam kesip, “Ne güzel örgütümüzsün sen DHKP-C kıvamında yazılar yazdılar. Gelinen noktada Berkin Elvan adına adalet isteyenlerin terör eylemine tanık oldu Türkiye…   DEV-SOL,un solculuktan radikal bir Alevi siyasallaşmasına kadar uzanan iç içe girmiş türlü yüzleri var.Ancak en önemlisi iki silahlı üyeleri tarafından ne garip ve vahimdir ki “halk adına" ; Siirtli bir zabıt katibinin oğlu, harçlığını terzilik yaparak çıkarırken hukuk okumuş,iki çocuklu bir aile babası olan savcı infaz edilmiş, sözüm ona cezalandırılmış olmasıdır.Türkiye “Bu eylem siyasi iktidara yaradı" mesajları atabilecek kadar kendinden geçmiş insanların olduğu bir ülke… “MİT başka işle uğraşırsa savcı odası basarlar" diyebilecek sıradan ve aymaz bir ana muhalefet partisi başkanı…DEV-SOL,çuların bağlantı kurmayı istedikleri avukatların CHP’li Sezgin Tanrıkulu ve Ulusalcı Baro Başkanı Ümit Kocasakal olması, dışarı sızdırılan Savcı Kiraz’ın bir IŞİD infazını andıran fotoğrafları, bunların sosyal medyada dağıtılması organizasyonu, Hürriyet başta olmak üzere manşetlere savcıları tehdit edercesine bu fotoğrafların taşınması, katillerin kahramanlaştırılması…Sezgin Tanrıkulunun arsızca “Bu olay kimin işine yarıyorsa oraya bakın” demesi.Cabas,ın “Bu olay nasıl biterse bitsin çıkarılacak tek ders var: Çocukları vurmayın, annelerini yuhalatmayın” diyebilmesi,Yılmaz ise “Devlet kimliğini bir kez daha gösterdi. Eylemciler savcıyı istese rahatlıkla öldürebilirdi ama öldürmediler. Bu olay tertemiz bitebilirdi” diye hükmünü vermesi.Kimileri ise, hükümetin uzlaşma veya oyalama yolunu seçmediğini, operasyon yaparak ölümlere yol açtığını söylüyor ve öfkeyi hükümete yöneltiyor. Bütün bir yazı boyunca katillere dair tek bir kınayıcı söz etmeye dili varmıyor. Eleştirisinde zerre kadar hakkaniyet, zerre kadar denge yok. Eylemi meşrulaştırmayı çoktan göze almış.” Aman hükümet bu olaydan kazançlı çıkmasın” derdinde.Kimileri ise, 70’lerin sol içi tartışma paradigmaları içinden “eylemi kınıyor”! “Bu eylemlerle sonuç alınmaz, devrim yapılmaz” diyor. Saldırganlara kızgın, çünkü bu saldırıların “AKP’ye yarayacağını” düşünüyor. Yani, AKP’ye yaramazsa pek mesele yok aslında. Hele ki hükümeti hırpalayacak, seçimleri AKP aleyhine etkileyecekse ortada konuşulacak bir şey kalmayacak sanki bu kafaya göre.O nedenle,Hrant Dink’in katili Ogün Samast’a, Yasin Hayal’e destan yazan Ozan Arif’ten, onu besteleyen İsmail Türüt’ten herhangi bir eksiğiniz olduğunu düşünüp kendinize haksızlık etmeyin…
Aynı günlerde,1988 yılında dünyaya gelen,İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde silahlı ve bombalı saldırı düzenlerken öldürülen Elif Sultan Kalsen’in kısa hayatı bize çok şey anlatıyor aslında. Onun fotoğrafı şimdi, örgütünün kutsal duvarında “ Savaşçı kahraman” olarak yer alacak ve yeni Elif’lerin sokaklara salınabilmesi için örgüt malzemesi olacak. Yaşarken değeri yoktu Elif’in, ölünce değerlendi. Değerli ölü insanlar arasında yerini aldı. Klişe bir laf vardır ya “Hiçbir dava insan hayatından daha değerli olamaz” diye, olur olmadık yerde söylenir. İşte insanın ölüsünün, canlısından daha değerli olduğu bir yerdeyiz. Burada empati yapıp, bu ölümlere haklılık çıkarmak çok kolay. Kendini ikna etme adına yüzlerce ‘haklılık’ paydası çıkarabilirsin. Ama tek bir soru bütün bu haklılıkları yerle yeksan eder. Yaşamı savunmak adına ne yapıyorsun?
Sadece ölümlerden ve zorbalıktan beslenen örgüt için Berkin Elvan ya da başka birinin hiçbir değeri yoktur. Amaç bu ölümleri kullanıp korkuyu egemen kılmaktır ki ve yapılan da tam olarak budur.Türkiyedeki solçuluk gibi, burjuvazinin aklının yeğane akıl olduğu varsayılıp sonradan görme modernleşmeyi savunarak,suçu halka yüklemek yerine, kendimizde bulmanın gerçeğini kabullenmemiz lazımdır. Mevlanaya''bu kadar okudun ettin, sonunda ne bildin?''demişler. Oda''Haddimi bildim'' demiş.Bizler ise çok okuduğumuzu iddia ederek okuyamıyanları suçluyoruz ama,hala haddimizi bilmiyoruz.
Demokrasilerde şiddet içermeyen barışçıl protestolar ve boykotlar elbette haktır. Ancak tüm bu araçlar meşruiyetlerini, demokratik yollarla iktidara gelmiş siyasetin politikalarını yönlendirmek, şekillendirmek için kullanılmaları halinde kazanırlar. Yani bağlam dışında mutlak bir meşruiyetleri yoktur. Senin bir demokrasiyi zümrene ayrıcalık tanımıyor diye diktatörlük ilan etmen siyaset bilimi açısından “bir şey” ifade etmez.
Mustafa Kemal ''seçimi kim kazandı'' diye soruyor.Etrafındakiler ise biz kazandık diye cevab veriyorlar. Mustafa Kemal ise,''Hayır biz değil,devlet kazandı'' diyor.Devletin kazandığı seçimler ise,tek parti dönemlerini ifade eder.Ondan sonra ise,devletin kazanabilmesi için,darbelerle muhtura dönemleri başlamıştır.Kemal Kılıçdaroğlu “bilimi kullanıp iktidar olacağız” diyor.Siyasî parti liderleri fikir öncüleri, işi fikir geliştirmek ve fikirleri sistematik olarak incelemek olan düşünürler veya akademisyenler değildir. Onlardan anlamlı ve tutarlı fikir açıklamaları beklemek de, bilim felsefesi ve metodolojisindeki kavram ve teorilerden haberdar olmalarını beklemek de haksızlık. Ancak, siyasî liderlerin var olan fikirleri doğru anlamaya ve ifade etmeye çalışmasını beklemek hakkımız. Hiçbir siyasî liderin karnesi bu bakımdan kusursuz değil elbette, ama en kötü karne kimde diye soruştursak,karşımıza açık ara farkla Kılıçdaroğlu çıkar.Yarışmanın sonucunu belirleyecek şey bilime olan bağlılık değil, milyonlarca insanın yapacağı tercihlerdir. Seçmen en bilimsel olanı aramaz, görüşleri kendine en cazip görüneni arar. Sonuç böylece ortaya çıkar. Kendisinin ve partisinin iktidar olmak için yapması gereken, ülke problemlerini doğru teşhis etmek, inandırıcı ve işlerliği olan çözüm önerileri geliştirmek, bunları hayata aktaracak beceri ve cesarete sahip olduğuna seçmen çoğunluğunu ikna etmektir.
Sözün sınıra dayandığı zeminde şunu söyleyip bitireyim: Askerî bürokrasinin milli güvenlik stratejileri ile sıradan yurttaşlık iştiyakının kuva-i milliye ruhunda kucaklaştığı, siyasi partilerin aynı ruha hizmet oranında meşrulaştığı, devletin imkânlarından yararlanmak suretiyle irileştiği bu coğrafyada, sosyalist siyasi mücadelenin ‘insan’la ilk temas noktası ‘özgürlükler, demokrasi ve hukukun üstünlüğü’ olmak zorundadır.

NOT: Sayılı günler olmadığı halde,okuyuçularımla beraber olalı tam bir yıl oldu.Bu süreçte kahrımı çeken sayın Tezerdi ve ekibiyle,gazetemize ilgi gösteren tüm okurlarımıza çok teşekkür ediyorum.Beraberliğimizin devamı dileğiyle..

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3266
 • 2Trabzonspor3262
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3256
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3242
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3239
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Denizlispor3235
 • 14Konyaspor3233
 • 15Yeni Malatyaspor3232
 • 16Çaykur Rizespor3232
 • 17Kayserispor3232
 • 18MKE Ankaragücü3229
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA