DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 04-05-2015 19:03

CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI....

CHP'deki önseçimlerin, demokratik olduğu kadar, teşkilatlar içindeki hemşericilik, mezhepçilik ve etnikçilik damarını ön plana çıkardığından, hem partiyi daha marjinalize ve izole etme tehlikesini, hem de sahil şeridindeki kemikleşmiş ulusalcı seçmeninden oy kaybı tehlikesini taşıyor.Sayın Kılıçtaroğlu,tabanın aklına değil, korkularına, önyargılarına, açık sinir uçlarına yatırım yaptı. Böylelikle CHP ve seçmeni arasında olumsuz bir ilişki oluştu.Geçmişteki yalnışlarından ders çıkartması gerekirken, Ergenekon, Balyoz davalarında tutuklanan Dursun Çiçek İstanbul 2. Bölge 4.sıradan, hem de ön seçimle,Yine Ergenekon sanıkları Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve İlhan Cihaner de listelerde seçilecek pozisyonlara yerleştirildi. Buda yetmezmiş gibi, “Birleşik Haziran'' hareketiyle, CHP’nin bir diğer seçim stratejisi aylar önçesi ortaya çıktı. Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz'den oluşan CHP heyetinin, Silivri'de tutuklu bulunan Hidayet Karaca'yı ziyaret etmek için, Adalet Bakanlığı'na resmen başvuruda bulunduğunu gazetelerden öğrendik. Bu arada, Cemaat’in elinde 20 kişilik bir milletvekili listesiyle seçim ittifakı için CHP ve MHP’nin kapısını çaldığı da aynı gün basına sızan bir başka haberdi.Böylece,CHP’nin haziran seçimi için güvendiği dağlardan birinin Gezici takımı, diğerinin de Gülen örgütü olduğunu anlamış olduk.Demek ki Kılıçdaroğlu, yerel seçim sonuçlarından da, Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki Ekmelettin İhsanoğlu tecrübesinden de hiç ders çıkaramamış.Cumhurbaşkanlığı seçiminde güçbirliği yaptıkları Ekmeleddin şimdi kimin adayı.? 
“Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı” diyen Mahmut Esat Bozkurt adına yaptırılan park ve heykeli açan Kılıçdaroğlu CHP’sinin seçim taktiği değişse de Türkiye tasavvuru değişmiyor.AK Parti'nin "başkanlık sistemi"ne karşılık CHP mevcut siyasal sistemi korumayı vaat ediyor. CHP Genel Başkanının önceki günlerde AB ülkeleri büyükelçilikleriyle düzenlenen öğle yemeğinde kendisine yöneltilen soruya verdiği yanıtta, “belirli ilkeler ve değerler temelinde uzlaştığımız bir partiyle koalisyon kurabiliriz...MHP de, HDP de koyduğumuz kriterler bağlamında koalisyon alternatifimiz olabilir” diye ekliyor.Kaldı ki böyle bir ihtimal teorik olarak gerçekleşecek olsa bile, CHP’nin şiddet boyutuyla birlikte Kürt sorununun çözümüne dair son derece kemiksiz bir duruşu var. Bir siyasi parti bir yandan Çözüm Süreci’ni destekleyen, diğer yandan bu politikaya karşı çıkan iki partiyi de koalisyon alternatifi olarak görebilir mi? Zira mantık, CHP açıkça çözümü desteklediğini, bu yolda yapacaklarını kamuoyuna açıklamadığı, MHP de “ihanet süreci” söyleminden vazgeçmediği sürece HDP’nin bu iki partiyle birlikte ya da ayrı, ayrı koalisyon ortaklığı bir yana işbirliği olanağının dahi mümkün olmadığını bilmiyormu?..
Avrupada göçmen karşıtı partilerin yükselişe geçmesinden cesaret alan kılıçtaroğlu,hükümeti kurunca, ülkedeki 2 milyona yakın Suriyeli sığınmacıyı çöllerine geri "göndereceğini" söylüyor. Sonra Esnafın sorunlarından bahsederken kaçak çalışan Suriyelilerin haksız rekabetini engelleme sözü veren CHP, Suriyeli sığınmacılara giden yardımlara da gözünü dikip “yardımların şeffaf ve denetlenebilir olmasına özen göstereceğiz,..Şaibeli yardımları ya da insani yardımların suistimalini kararlılıkla araştıracağız” gibi çok hayati sorunlara parmak basarak kafayı neye taktığını göstererek, Edirne mitinginde ise “... 2 maaş ikramiye verince mi aklına geliyor? 2 milyon Suriyeli var,5 milyar dolar para harcadılar. Hangi gerekçeyle Suriyeliler bizde? Oraya silah gönderirken kaynak var da emekliye gelince mi kaynak soruyorsun sen? 2 milyon Suriyeliyi kendi ülkelerine göndereceğim...” Ama en çirkini Mersin’deki bir toplantıdasöylediğiydi: “Sözüm söz, Orta Doğu'ya barışı getireceğiz. Hiçbir ülkenin iç işlerine karışmayacağız...Kusura bakmayın,her insan doğduğu toprakta mutlu olur, her insan ülkesinde mutlu olur..." Geriye bir tek Avrupa’da yükselen göçmen karşıtı partilere özenmek kalıyor. Göçmenlerle ilgili her ülkede yaşanacak gerilimden siyasi rant elde etmeye çalışmak, belki tepesinde “Türkiye Türklerindir” yazan yandaş gazetesinin tavsiyesidir.Her dilde ve vicdanda tercümesi "çaresiz insan" olan mültecileri, uluslararası hukuku ve insanlığı hiçe sayıp silah zoruyla tren vagonlarına doldurup yollayacak sanırım.Önemli olanında,CHP’nin ''Yaşanacak bir Türkiye'' adlı seçim bildirisine bu tezlerin girmesidir.Yani, CHP'nin yaşanacak Türkiye’sinde Suriyelilere yaşanacak yer yoktur.
Aleviler, bugüne kadar genel olarak CHP’ye oy verdiler ve hatta denilebilir ki CHP siyasi varlığını Alevilere borçlu. Eğer Alevilerin verdiği destek olmasaydı CHP, Türkiye siyasetindeki bugün taşıdığı ağırlığa sahip olabilirmiydi? Görünen o ki HDP, Alevi vatandaşların bu tercihini değiştirmeye çalışarak,Alevilere, şimdiye kadar CHP’nin arkasında durduklarını ama CHP’nin onlara gerektiği gibi sahip çıkamadığını söylüyor. Eğer HDP’ye oy verirlerse, Alevileri daha iyi temsil edeceklerini ve haklarını daha iyi savunacaklarını iddia ederek,beyannamedede Alevilerin taleplerine yer veriliyor. Mesela;''Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılarak,zorunlu din dersi uygulamasına son verileceği, cem evlerine ibadethane statüsünün tanınacağını,“ belirtiyorlar.Araştırmalar CHP ile HDP arasında % 4’e varan bir oy geçişinin imkân dâhilinde olduğunu gösteriyor.Bu rakam her iki parti içinde hayati bir önem taşımakta. Eğer HDP, Alevilerin bir kısmının oylarının kendisine akmasını sağlarsa barajı aşması mümkün olacak. CHP ve Kılıçdaroğlu için ise zor günlerin başlaması anlamına gelecek.Çünkü; CHP % 25’in altına düşerse Kılıçdaroğlu’nun koltuğunu muhafaza etmesi güçleşecek. 
CHP, çözümün birinci sınıf demokraside, daha fazla özgürlükte ve siyasette olduğunu belirtiyor. Bunun için, kapsayıcı bir demokratik yurttaşlık anlayışından hareket edileceğini, Meclis’te kurulacak komisyonca ve Meclis’teki tüm partileri kapsayacak milli bir siyasal mutabakat ile çözülmesini savunuyor.Bütün partilerin çözümü sırtlanması ve Meclis’te bunun için işbirliği yapması, elbette ideal bir durum. Ancak gerçekçi değil. Bir kere siyasal varlığını sürece karşıtlığa indirgeyen bir MHP var ve MHP’nin Meclis çatısı altında böyle bir çalışmaya dâhil olma ihtimali bulunmuyor. Dolayısıyla burada bir “milli mutabakat”ın oluşmayacağı aşikâr.Aslında CHP, sorumluluğu tüm Meclis’in üzerine yıkarak kendisi doğrudan sorumluluktan imtina ediyor.CHP “sorunu müzakere yoluyla çözeceğiz” diyor ama müzakerelerin aktörlerini belirtmiyor. Kiminle müzakere edecek CHP? AKP PKK ve Öcalan ile görüşüyorlar ve buna devam edeceklerini de söylüyorlar. Peki, CHP de Öcalan ve PKK ile görüşmeye hazır mı? 
Sayın Kılıçdaroğlu'nun pek çok gazetenin manşetinde yer bulan ekonomi ağırlıklı seçim vaatlerine,Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in vermiş olduğu cevabı ve sonrasında yaşanan tartışmaları okumuşsunuzdur.! Bakan Şimşek'in "Bütün bunları yapsınlar, kaynak göstersinler. Dediklerini yapsınlar Nobel ödülünü hak ederler. Sadece şapka çıkartmam yani ben samimi olarak söylüyorum derim ki ben de CHP'ye oy vereceğim derim! Diyorlar ki 60 milyar var,tasarrufu artıracağız. Sizin sadece emeklilere yönelik vaadiniz bile 60 milyarlık bütçe açığını patlatmanız anlamına gelir.Bırak 149 milyar lirayı bana üçte birini açıklasınlar. ...'' eleştirilerine, CHP Lideri ise "Sayın Bakan'ın hiç maliyet deneyimi yok. O verginin nasıl toplandığını bilmez, ben bilirim. Mali konularda konuşacaksa ...önce bizim eğitimimizden geçmesi lazım .." diye cevab verdi.Sayın Kılıçtaroğlu umarım vergi toplama ve bütçe yapmasını ben bilirim derken SSK Genel Müdürlüğü döneminin referansıyla hareket etmiyordur. Zira kendisinin genel müdür olduğu 1991 yılında 128 bin lira kâr açıklamıştı. Görevden alındığında ise kurumun zararı 1 milyar 111 milyon liraya ulaşmıştı. Halbuki Kılıçtaroğlu tarz değiştirerek,bir yandan eleştirse ama bir yandan da Türkiye'yi G20 arasına sokan Ak Parti'nin ekonomik başarılarının hiç olmazsa bir kısmının hakkını vererek "Biz bunların üzerine koyup Türkiye'yi daha da ileri götüreceğiz" dese,daha inandırıcı olduğu gibi,paralelin oyuncağı haline gelecek durumlarada düşmezdi. Zira halk hem gözünün önündeki alt yapı yatırımlarını görüyor hem de gündelik hayatındaki somut değişimleri hissediyor.Hepsinden de önemlisi insanlar umut bekliyor. Bu umutlarına verileçek cevab ise, ''bürokrasinin partisi olarak kalaçağının sinyallerini vermesi'' değildir..Çünkü Türkiye,nin daha güçlü bir muhalefete ihtiyaçı var.

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3266
 • 2Trabzonspor3262
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3256
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3242
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3239
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Denizlispor3235
 • 14Konyaspor3233
 • 15Yeni Malatyaspor3232
 • 16Çaykur Rizespor3232
 • 17Kayserispor3232
 • 18MKE Ankaragücü3229
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA