DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 10-06-2015 08:17

8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE...

Yurt içinde,53 milyon 765 bin 231,yurt dışında 2 milyon 867 bin 658 seçmen var.Yurt dışında 54 ülke ve 112 temsilcilikte,3 bin 664 sandıkta ve gümrük kapılarında yapılan seçimlerin sonuçunda; Katılım % 86,6 olup,Partilere dağılım oranları ve Milletvekili sayısı ise; AK Parti % 40,8(258) , CHP,si %24,9(132),MHP,si %16,2(80) ve HDP,si %13,1(80) dir.


Ben yazılarımdada vurgulamaya çalıştığım gibi; Unutmayalım,AKP iktidara geldiğindeki oyu yalnızca yüzde 33’dü. Herkesin önüne özgürleştirici bir vizyon koyması onu yüzde 40’lara hatta bir ara yüzde 50’lere kadar getirmişti. Ama son zamanlarda kimlik içine kapanışı ve yukarda saymaya çalıştıklarımı ''Yeni Türkiye'' anlayışına uygun yapmaz ise,AKP’yi yine geldiği yere doğru iteçeğini bir köşeye yazalım. '' ve ''7 Haziran gecesi elimizde kalacak olan devasa “kum birikimi” asıl olarak üç başlıkta toplanıyor; 1) Başkanlık sistemine geçiş, 2) Yeni anayasa yapımı, 3) Çözüm Süreci’nin devamını kimler kaldıraçak'' diyerek noktalamıştım.


Bu kaygılarıma rağmen,AKP’nin bir miktar oy kaybedeceğini ama tek başına iktidarını devam ettirebilecek bir orana ulaşabileceğini tahmin ediyordum. Ancak seçmenin tepkisi beklediğimin üzerinde oldu.3 milyona yakın dramatik bir oy kaybına uğrayarak,72 vekil kaybederek,7 Haziran’da 2002 Kasım'ında başlayan öykü ilk büyük kırılmayı yaşadı.Öyle “13 yılın yorgunluğu”, “birinci parti olmak” gibi hafifletici yorumlarla söze başlamanın ciddiye alınacağı bir sonuç değil bu.Öncelikle Erdoğan’ın ilk seçim yenilgisi.Çünkü; Siyasi sahnenin en baskın aktörü olarak gündemi belirleyen, toplumla doğrudan ilişki kuran, politik söylemi inşa eden oydu.
AKP bir yandan hâlâ açık arayla en büyük parti ama,diğer yandan bu seçimin en büyük kaybedeni.Hiç şüphesiz bunun çok çeşitli nedenleri vardır. Ama kanımca bu sonuçta en önemli pay Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ait. Bütün büyük hatâlar ondan geldi.Her şeye karıştı,bir dizi emrivaki yaptı, sağlıklı parti ve hükümet politikası diye bir şey bırakmadı. Birincisi, başkanlık sistemini hükümet istemediği halde sırf kendi iddiası ve ihtirası yüzünden zorla AKP’nin seçim kampanyasının merkezine koydurttu ve uzun süre orada tuttu; ancak son iki üç haftada bundan vazgeçti, ama olan olmuştu artık. İkincisi, Dolmabahçe mutabakatını reddederek ve sonra bir de “Kürt sorunu yoktur” diyerek, çözüm sürecini önce kendisi zedeledi. Partisinin çözüm sürecine sarılmasını kolaylaştıracak yerde zorlaştırdı.Bu kozu büyük ölçüde AKP’nin elinden aldı; dolayısıyla HDP’nin de çözüm sürecini pas geçen “solcu” bir kampanya yürütmesine çanak tuttu. Kürt oylarını kaybediyor olmalarını telafi etmek için daha fazla milliyetçileşerek MHP’den oy çalmaya kalkışması ise, sonuçlara bakılırsa hiç tutmayan bir manevra olarak kaldı."Eşcinsellik, Ermeni lobisi" gibi ötekilere yönelik dışlayıcı tutum bir geriye dönüş tercihini ifade ediyordu ve bu tablo seçmen tarafından benimsenmedi.Dolmabahçe bildirisine müdahale, Kürt sorunu yoktur sözleri, milliyetçi söylem ise bunun üzerine tuz biber ekti.Bunların yanında hafif kalan,hiçbir biçimde savunulamayacak yüzde 10 barajının kaldırılmamasını da hatırlatalım. Haksız milletvekilliklerine yol açan, hiçbir ahlaki zemini bulunmayan bu politika da göz göre göre döndü AKP’yi vurdu ve Erdoğan’ın ve AKP’nin ötekileştirici dili ağır bir yenilgi aldı.Seçimler, bütün bunlarla birlikte, bu saydıklarımın üstünde yükselen bir başka gerçeği daha gösterdi. Bir siyasi hareket giderek bütün varlığını lider kültü üzerine kurmaya yönelmişse; yetenekleri ne olursa olsun liderin de, eleştirilemez, tartışılamaz, yanılmaz bir tanrı olmadığını unutmaya başlamışsa kendisine en büyük kötülüğü yapıyor demektir.Sonunda bu kötülükler,onun rahat davranmasına vesile oldu ve ortaya bu sonuç çıktı.
Evet kısaca Ak Parti hükümeti hatalar yaptı.Ama bu hatalar, siyasette vesayet rejiminin onunla gerilediği ve ekonominin onlarla düze çıktığı gerçeğini değiştirmiyor.Yapması gereken reformlara son noktayı,ikinçi devreye bıraktı.Ne yazıkki ortaya çıkan tablo,maçın şimdilik iptaline sebeb oldu.Çünkü; En azılı Kürt inkarının mimarı olan laikçi/ulusalcı kesimler PKK'lı oldular.10 bin KCK/PKK'lıyı hapse atan Gülen örgütü ile PKK/HDP birlikte çalıştı.MHP bile HDP ile yan yana propaganda yürüttü. Doğan ve Gülen medyası iki ay boyunca HDP resmi yayın organı olarak dayanışma göstererek,ulusalcı ‘Kürtsever’ kesildi başımıza.Kendisini Liberal sayanların ise, Kemalist, Solcu, Milliyetçi, Vatansever olduğu günlerden geçiyoruz. Kürtleri temsil ettiğini iddia eden parti, yıllarca kendisini ezen, yok sayan, katleden, eziyet eden ne kadar odak varsa hepsiyle aynı halaya girmiş, mendil sallıyor. Haklarını yemeyelim, halay başında mendil sallama işi şimdilik onlara verilmiş. Cemaat ise hepsinin yanında..
Öte yandan CHP yerinde saydı; kemikleşmiş oylarının ötesinde hiçbir yeni canlılık ortaya koyamadı.Kılıçdaroğlu,nun partisinin bir kısım oyunun HDP'ye kaymasına yeşil ışık yaktığını bilmeyen yok.MHP'nin oylarındaki artışın tek nedeni de HDP'nin yarattığı milliyetçiliğe karşı reflekstir...
Yukarda değindiğim ve Amerikan, İngiliz ve İsrail medyası ile Gülen örgütünün HDP ve Selahattin Demirtaş'a büyük destek sunduğunu kimse inkar edemez.Bunlara Erdoğan’ın kendi eliyle boşalttığı çözüm süreci alanından kolayca kaçarken,sürekli Erdoğan’a vurmak suretiyle hem AKP’den, hem de CHP’den ve “solcu”lardan ciddi oy kazandı. AK Parti'nin karşısına çıkabilecek, onu frenleyebilecek bir siyasi partinin yokluğu, artan gerginlik ve kutuplaşma ortamında, dağınık ve tepkisel oyların HDP'ye kaymasına neden oldu.Öyle veya böyle,barajı hem de rahatça aşıp ilk defa parti olarak meclise girdiğidir.Bu nedenlede Türkiye’deki Kürt varlığı, eskisinden daha ciddi bir temsil olanağına kavuştu.Dolayısıylada,Seçimin en büyük kazananı HDP oldu.Bir taraftan Türkiyeli bir siyaset çizgisini Türkiye’nin Batısına kabul ettirerek,buralardaki oylarına sahip çıktı.“AKP’yi ve Erdoğan’ı durduracak tek parti” stratejisini iyi bir şekilde anlattı ve bunu başarı ile uyguladı. Diğer taraftan ise, Doğu ve Güneydoğu’da AKP’yi çok ciddi bir oranda geriletti. Kürtlerin büyük bir teveccühünü kazandı,14 ilde birinciliğe ulaştı ve AKP’yi bölgede çok zayıf bir konuma getirdi. Tüm bölge HDP’nin renkleri ile boyandı. HDP, seçimden önce olduğu gibi seçimden sonra da anahtar parti işlevi kazanırken Demirtaş da Türkiye siyasetinin kaderini belirleyecek liderlerden biri oldu.
Geldiğimiz noktada ise,% 10 barajı anlamını yitirdi. Önce İslami, ardından Kürt kimlikli partileri Meclis’ten uzak tutmak amacıyla konulan bu baraj,her iki kesimin partilerininde parlamentoya taşınmasıyla bütün işlevini kaybetti.
AKP, seçimden önce bu barajı kaldırma basireti gösterse, hem bir demokrasi ayıbını ortadan kaldırmanın onurunu kazanacak ve hem de belki de tek başına iktidarını muhafaza edebilecekti.Bunların yanı sıra milliyetçiliğin sihirli bir reçete olmadığı ve milliyetçi diskura abanmanın oylarını azalmasını engellemediği bir kez daha tecrübe edildiğinide ekleyelim.. Hareketli günler bizi bekliyor. Ekonomi bu belirsiz tablodan tabii ki olumsuz etkilenecek; hep beraber kaybedeceğiz.Bu nedenlerlede,Hükümetin kurulması, bugünden sonraki ilk tartışma konumuz olacak. CHP ve HDP, AKP’ye içerden ve dışarıdan hiçbir şekilde destek vermeyeceklerini ilan ettiler.MHP ise, AKP ile HDP’nin, o olmazsa AKP ile CHP’nin, o da olmazsa AKP, CHP ve HDP’nin bir koalisyon kurması gerektiğini söyleyerek,bu formüllerden hiçbiri tutmazsa olabilecek en kısa sürede erken seçimlere gidilmesini önerdi. Yani MHP kendini şimdiden muhalefete konumlandırdı ve bütün koalisyon seçeneklerine kapıyı kapattı.Yapılması gereken reformlar,sadece AK Parti,nin sorumluluğu altında olmadığını kabullenirsek, AK Parti,ye karşı hertürlü yakınlaşma desteğini veren partilerin, gezide yarım bıraktıkları koalisyon yaparak hükümeti kurmaları gerekmektedir.İlk önçe AK Parti,ye rağmen iktidar olunabileçeğini kitlelerine göstersinler, sonrada alanlarda vermiş oldukları vaedlerini yerine getirsinler.Bizlerde bu işin nasıl olduğunu öğrenelim.Bilirsiniz''Bekara avrat boşamak kolay gelirmiş''derler.
Adıyaman,da Kürtler nihayet oylarına sahip çıkarak,CHP,sine geleçekte ne yapmaları gerektiği yönünde bir fırsat sundular.Seçmenler tercihini ; AK Parti % 58,62- HDP %22,25-CHP,si %11,35- MHP %4,32 oyla göstermiştir. CHP,sinin İlimiz ve Gölbaşındaki konumunu değerlendirirken,ileriye sürdüğüm tesbitlere maalesef bugün(08.06.2015) okuduğum haberlerle yanıt verildiğini gördüm.Geçte olsa Sayın Selçuk Tabak,ın tesbitlerinin en kısa zamanda hayata geçmesi,önemli bir sorunun çözümünü başlataçaktır.
Sonuç olarak; Milliyetçilik yarışının Türkiye'nin reform sonucuna vereceği etkileri de hep birlikte izleyip göreceğiz.Ben en eskiden Türkiye’yi, Türklerden, Müslümanlardan, ezandan ve bayraktan ibaret sanırdım. Böyle olmadığını bu seçim, tüm Türkiye,ye öğretti.

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3061
 • 3Sivasspor3054
 • 4Galatasaray3052
 • 5Fenerbahçe3150
 • 6Beşiktaş3050
 • 7Alanyaspor3048
 • 8Göztepe3038
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3037
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Denizlispor3132
 • 14Kayserispor3031
 • 15Konyaspor3030
 • 16Yeni Malatyaspor3029
 • 17Çaykur Rizespor3029
 • 18MKE Ankaragücü3025
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA