DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 14-07-2015 05:11

Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek

12 yıllık AK Parti reformlarının ülkede ideolojik kalıpları kırması, bunun karşısında tüm siyasi aktörlerin fark etmeden değişirken, AK Parti karşıtlığı üzerinden önçe ittifak ve öfke,seçimin ardından ise yerini rahatlamaya bıraktı.Gereğinden fazla rahatlayanlar,“İyi de bundan sonra ne olacak?” kaygılarına cevab bulamayınça,Türkiye,yi bir gecede diktatörlükten demokrasiye geçirterek,öyle ki; Diktatörün baskısı altında inim inim inleyenler,aynı diktatörle kutsal ittifaklar kurup,demokrasiyi memlekete yeniden getirmeye çalışıyorlar!..
Öyle ya; AK Parti en çok oyu aldığı halde tek başına iktidarını yitirdi. Sadece iktidarın yaptığı her şeye peşinen ‘kötü’ demekten ve kötücüllük üzerine kurgulanan bir muhalefet, ilk kez iktidar olma, olabilme şansını yakaladı. Fakat ‘ortak düşmana’ karşı kenetlenen muhalefet partileri, iş iktidar olmaya gelince nasıl bir araya geleceklerdi.13 yıldır ana muhalefet olan CHP’nin liderinin, oy artışı sağlamadan aynı yerde saydığı halde, seçimden zaferle çıktığını sanıp kendini ‘Başbakan’ olarak ilan etmesinin mantıklı bir izahı varmıydı?..Vardı cevabı,seçim önçesi yapılan güç birliğine uyuyor.Üç partinin koalisyonu,başbakan dönüşümlüde olsa ne çıkar!..Tarih boyunca önümüze konulan padişahın, Atatürk'ün ya da askerlerin çözümü değilmiydi?
Hesabları doğruydu amaa,ödemeyi kim yapaçaktı? HDP,nin işi kolaydı.Nasıl olsa kararları Kandil veriyordu,ya MHP?.Doğrusu ister kabul edelim ister etmeyelim,kendine yakışanı yaparak ilk günden tavrını koydu. Sonradan Sayın Kılıçoğlu,nun vermiş olduğu rüşvetlerde işe yaramayınça,HDP akıl hoçalığına soyunarak(Sanki kendine soran var!) yeni projeleri önerdi. Bugün Türkiye,nin geldiği noktada kitleleri nasıl görüyorlarsa,onun ortaya koyduğu mesajı hayra yormaya başladılar. Şunu hesablamak işlerine gelmiyordu; Seçmen sandığa niçin gider?. Tarihinde ilk kez sivil bir toplumsal dönüşüm sürecinin içine girmiş, seçime katılımın yüzde 85'lere vardığı aşırı politikleşmiş bir ülkede seçmen sandığa tavır koymak için gider, uzlaşı için değil.7 Haziran'dan beri herkesin ağzında aynı sakız. "Seçmen 13 yıl sonra koalisyon istedi." Bak sen!..Kime sordun? "E sandıkta hiçbir partiye tek başına iktidar vermedi ya." 46 milyon seçmen arasında organize oldu ve aralarında hangi partiye oy verecekleri konusunda anlaşıp önümüze bu tabloyu koydu öyle mi? Seçim öncesi CHP'yi, MHP'yi, HDP'yi, PKK'yı, Cemaat'i, merkez medyayı, illegal solu, New York Times'ı... Bir araya getiren ittifakın amacı neydi? İçinde en yakın rakibini neredeyse ikiye katlayan Ak Parti'nin de olduğu geniş temsiliyet kabiliyetine sahip bir koalisyon oluşturmak mı? Ya da 7 Haziran sabahı, bölgede hayatını tehlikeye atarak(Kandil,in barajı aşamazsak nelerin olaçağı ile ilgili yapmış olduğu açıklamalara aldırmayarak sandık başına giden Ak Parti'li seçmen) Erdoğan'ın statüsünün ve Çözüm Süreci'nin tartışılacağı koalisyon senaryoları için mi? oy verdiğini iyi tahlil etmemiz gerekir.
Türkiye'de de bugün iki kutup var. Biri merkezde. Yıllardır sahip olduğu merkezin ekonomik, politik ve kültürel ayrıcalıklarını çevreden gelenlere kaptırmamak için "kale benim" mücadelesi veriyor.Şehirlerde, o da kalbur üstü semtlerde tahkim olmuş durumda.Kürtlerden, dindarlardan, yoksullardan gelen eşitlik talebinin kendisini bile tehdit olarak algılıyor. Diğeri de bir süredir sokulduğu kentin sınırlarından tekrar püskürtülmemek için direniyor.Taşradan, çevreden yürüyor.İşte sık sık duyduğumuz yakınmalarının arka planı budur.Bu,Türkiye'nin gösterdiği performansın, vardığı aşamanın ve bölgesel dengelerin bir dayatması. Dolaysıyla önümüze konulan ehveni şer koalisyon senaryolarının,tasfiye olmanın eşiğindeki yenilen sınıfın can simidi olduğunu unutmamalıyız.Bu nedenlerlede sandıktan çıkan sonuçun,Türkiye'yi yeni bir seçime götüreceğinden korkan muhalefetin,Parti liderleri şu sıralar "ilkeli siyaset" kavramını dilinden düşürmüyor.Millet, kendisini temsil etme iddiasındaki partilerde öncelikle dürüstlük ve tutarlılık arar.Ancak muhalefetin başarısını (AK Parti'nin 13 yıllık kesintisiz iktidar dönemine son vermesi,daha önçede açıklamaya çalıştığım gibi,AK Parti,nin kendi yalnışlığından kaynaklanmıştır.) ilkeli siyasetle açıklayamayız; Aksine bu başarı ilkesiz ilişki ve ittifaklar sayesinde mümkün oldu.Hiçbir ilkeye, ahlaka uymayan ilişkiler geliştirildi.Birbirinin zıddı -hatta birbirine düşman- siyasi yapı ve örgütler yan yana geldi. Uluslararası güç odaklarından medya desteği alındı.Örneğin;Derin güçlerin Adana, Mersin ve Diyarbakır'da patlattığı bombalar üzerinden seçim kampanyası yapan HDP ve Demirtaş'ın ilkelerden bahsetmesi ne kadar gerçekçidir? "Türkiye Türklerindir" mottosuyla yıllarca Türklüğü istismar eden Doğan grubunun, "Kürt davasının" destekçisi kesilmesini hangi ilkeler açıklayabilir? Kürt siyasetçileri yıllarca terör destekçisi gösteren, PKK ve Apo'yu "bebek katili" olarak markalaştıran Hürriyet'in, HDP-PKK-PYD yandaşlığına dönüşümü hangi ilkelerle açıklanabilir? Peki yüzlerce seçilmiş siyasetçiyi ve 14 bin Kürt'ü hapse gönden Gülen cemaati ile PKK/HDP yakınlaşmasını -AK Parti'ye karşı kurulan ittifakı- ilkelerle izah edebilecek bir siyaset bilimci var mı?
Politikada esnek olmak, pragmatist davranmak gereklidir.Söz konusu Ortadoğu ve Türkiye olunca siyaset hiç de masum siyasi ilkelere göre yürümüyor.Bu güçlerden bağımsız siyaset yapmak, aktör olarak sivrilmek kolay değil. Buna soyunan siyasi liderlerinde,maalesef başına gelmedik bela kalmıyor .O nedenlede bu siyasi yapılanma,Türkiye'de siyaset oyununu yönlendiren güçlerin kurgusu sonucu bir araya geldi.
Selahattin Demirtaş Posta’ya verdiği röportajda MHP’nin bile çözümden kaçamayacağını, AKP’yle koalisyonun mümkün olmadığını,CHP’yle ise koalisyon yapabileceklerini açıkladı.Başka bir yerde de “AKP’nin Kürtlere verdiği zararın Kemalistlerin verdiği zararla karşılaştırılamayacağı”ydı!.. Daha önce yerel seçimler öncesi CHP’yle ittifak kurmaya çalışmışlar, Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP’li Rıza Türmen’i aday göstermek istemişler, hatta Demirtaş bir röportajında “CHP kabul etse şimdi halk iktidarını kurmuştuk” diye bir laf bile etmişti.Ahmet Türk ve Nazmi Gür’ün Mayıs 2013’de Pensilvanya’da Fethullah Gülen’le görüştüğü,17 Aralık sonrası ortaya çıkan kasetlerden birinde o Kürt Konferansları’nın organizasyonunda cemaatin aktif rol oynadığı iddia ediliyordu.Ekrem Dumanlı’nın Gültan Kışanak ziyaretini de bir yere not edelim.Tüm bu yaşananlar olmasaydı, HDP, kemik diyebileceğimiz %5-6’lık oyunun üzerine belki bir miktar daha ekleyecekti, o kadar.
Olası bir koalisyonun AK Parti ile HDP arasında olması gerektiğini bende savundum.Çünkü Türkiye için en doğrusu buydu.Ama HDP,yi maşa olarak kullanan Kandilin amaçı''Üzüm yemek değil,bağı tarumar etmek'' olduğunu, Şahin kanadın siyasete müdahale anlamında,hergün yeni açıklamalar yapmasından görebiliyoruz.Açıkladıkları farklı demeçlerle, HDP,ninde elini kolunu bağladıkları gibi,kendilerine destek veren kesimlerin orta doğu projelerine destek vermeye çalışıyorlar.
Kısaca; Siyasi istikrar sürüyor. Ekonomide büyük sarsıntılar filan olmuş değil. Hatta dünyanın aksine, büyüme yavaşlasa da sürüyor ve Kemal Derviş’in de CHP’lilere üzülerek belirttiği gibi “kriz yok ve olmayacak”. Kitlesel işten çıkarmalar, kapanan işyerleri, fırlatılan yazar kasalar filan yok. Yatırımlar da tıkırında. Yani ekonomik istikrar da sürüyor. AK Parti’nin en büyük projesi olan Çözüm Süreci de (seçimler nedeniyle, beklendiği gibi kısa bir mola vermiş olsa da) devam ediyor. Şehit cenazeleri gelmiyor, dolayısıyla MHP’ye malzeme çıkmıyor.
Özetle; AK Parti,erken seçime giden koalisyon görüşmelerinde,masaya oturduğunda, karşısında hiçbir ilke ve ahlaki kuralı tanımayan siyasi partiler olduğunun bilinciyle hareket etmeli ve ona göre davranmalıdır..
Konumuzun dışındada olsa; Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur Türklerine uyguladığı baskılarla ilgili ortaya atılan iddiaların ne kadar gerçeği yansıttığı pek bilinmese de,yaşananların insan haklarına aykırı olduğu bir gerçek.Bu uygulamaları ve bundan dolayıda,Türkiye’de gündeme gelen trajikomik olayları kınıyorum.Çin lokantasının basılmasından tutun,yıllar önce ölen Mao’nun kuklasının ‘idam’ edilmesi ve en nihayetinde memlekette Çinli avına çıkan milliyetçilerin, Koreli turistlere saldırmak bir yana “Çin Devleti’nin yaptığı uygulamanın herhangi bir Çinliyle hele ülkemize konuk olan bir turistle ne alakası var?” sorusunu dahi sormayan bir akıl tutulması yaşadıkları bir gerçek.
Neyse yazımızı bir fıkra ile bitirelim.Hikâye bu ya; Rizeliler bir gün Çin’e mektup yazıp savaş ilan eder.Bir süre sonra Çin’den cevap gelir, “İlanınızı kabul ediyoruz,sizinle savaşacağız…” Ahali dışarıda savaş naraları atarken, Rizeli heyet bir odaya toplanarak Çin’le yapacakları savaşı masaya yatırır. Saatler geçtiği halde heyet odadan çıkmayınca sabırsızlanan ahaliden biri toplantı odasını basarak “Hani savaşacaktuk, yoksa korktunuz mi?” diye bağırınca, heyetten biri cevap verir.“Ne korkmasi, bu kadar Çinliyi nereye gömeceğuk, oni tartişiyiriuk...”


NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA