DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 29-10-2015 10:17

1 KASIM ve SONRASI

PKK'yla mücadelenin yaklaşık 40 yıllık geçmişi var.Örgütün ana karargâhı Kandil Dağı’nda. PKK'nın Suriye kolu PYD, İran kolu PJAK ve Irak'taki uzantısı PÇDK Kandil'i müşterek kullanıyor. İsimleri başka olsa da karargâhları ve yöneticileri bir. Türkiye, Irak ve Suriye sınırlarının kesiştiği noktada bulunan Kandil'in işlevi, Abdullah Öcalan yakalanana kadar sınırlıydı. Türkiye'ye yönelik saldırılar buradan yönlendiriliyordu. Ancak 1999'dan sonra PKK'nın siyasi merkezine dönüşerek daha önemli bir yer haline geldi. Lübnan'daki Bekaa kampı kapanınca, dünyanın değişik yerlerindeki PKK faaliyetleri, buradan yönetilir oldu.
Son 30 yılın en etkili operasyonlarıyla büyük bir darbe alan,nefes alamaz hale gelen örgüte,dağılmaması için türlü çabalar gösteriliyor.İstanbul Barosu'nun, askerin PKK'ya karşı operasyonlarda kullanılmaması için başvuru yaptığı bir ülkede yaşıyoruz. CHP'ye yakın televizyon kanallarının "Genelkurmay'dan PKK'ya hain operasyon" diye haber paylaştığı bir yer burası...Maalesef savaş bir centilmenlik yarışı değil, bir barbarlık sanatıdır.
PKK’nin (doğal olarak HDP’nin de) dillendirdiği ve görünen o ki, muhalefetin de önemli bir kesiminin sahiplenerek kullandığı bir argüman var: “Bu savaş ve şiddet ortamının sorumlusu Saraydır. Bu Sarayın savaşıdır; insanlarımız Saray ve iktidar için can veriyor.” Ben şahsen bu savaşın ne Saraya, ne de hükümete bir yarar getirmediğini, aksine hükümete ve Saraya da zarar verdiğini, ısrarla sürdürülmesi durumunda yeni bir askeri vesayetle karşı karşıya kalabileceğimizi düşünüyorum. Madem “bu savaş Sarayın savaşı” ve hükümet de bu savaş üzerinde siyasi bir rant elde edip, HDP’yi baraj altında bırakarak tek başına iktidar olmak istiyor; O zaman PKK’nin daha ilk günden itibaren, ne pahasına olursa olsun şiddete eğilim göstermemesi ve devlet saldırsa da karşılık vermemesi gerekirdi. Çünkü “Sarayın savaşına” icabet etmek, bilerek veya bilmeyerek, kurulmuş bir “oyuna” gelmek anlamı taşır. Madem bu bir oyun, bir tuzak. Peki, siz de bu oyuna iştirak ettiğinize göre, yoksa siz de bu oyunun bir parçası mısınız? Daha ilk günden itibaren, kimi şehir ve kasabalarda “özyönetim” ilân etmekle bu “plana” mı destek oluyorsunuz?.. Şiddetin her şeyden çok sivil siyasetin alanını daraltığını,en çok da HDP’ye zarar vereçeğini bilmiyormusunuz? Belediye yönetiminin HDP’de olduğu il ve ilçelerde “özyönetim” ilan ederek halkı hedef durumuna getirmek, kasabaları yıkım ile karşı karşıya bırakmak neye hizmet eder?
Muhalifler, ülkede ve bölgede her tür olumsuz gelişmenin faturasını doğrudan Tayyip Erdoğan'a çıkarmakla meşguller ve beyinleri muhalefet şehvetiyle dumura uğramış durumda.Bundan dolayıda,her seçim öncesinde gündem AKP’nin neyi ne kadar doğru veya yanlış yapma eğilimi gösterdiği üzerinde yoğunlaşıyor.Yani,muhalefet partilerinin kendilerinden hareketle ürettikleri bir kampanya görmüyoruz. Hepsi AKP’nin yanlışları sayesinde oy almanın peşinde. Buradanda iki basit sonuç çıkarabiliriz. Birincisi AKP küçülmeden diğer partiler büyüyemez… İkincisi AKP doğru davrandığı sürece büyür ve diğer partileri kendi sosyolojik çekirdeklerine hapseder.Örneğin,AK Parti rejimi devlete ve topluma hasar vermeden değiştirip, ekonomi, dış politika, sağlık,eğitim, kentleşme, çevre ve gençlik politikalarını sağlam bir zeminde yaşama geçirirse, muhalefetin varlığı toplumda ne kadar cevab bulabilir?.. Seçimlere ramak kala,içeriden-dışarıdan bir bildiri bombardımanının başgöstermesi,aynı yerden çıkmışa benzeyen iki metinden ilkinde, özel olarak cumhurbaşkanı gayrimeşru ilân ve dış dünyaya şikâyet edilerek, Merkel gibi yabancı liderlerin gelip Erdoğan’la konuşmasına karşı çıkılmasının,kendilerine ve ülkemize ne faydası olabilir ki.? Yeni dolaşıma sokulan, “Uluslarası Akademisyenlerin Çağrısı” başlıklı ikinci bildiri de ise, 10 Ekim katliamının devletin ve/ya AKP'nin işi olduğuna dair “ciddi iddia”ları soruşturmak için Birleşmiş Milletler nezdinde özel komisyonlar kurulması,bütün ülkelerin Türkiye'yle ilişkilerini “gözden geçirmeleri” dahi önerilmesinin,siyasi ve ahlaki boyutu ne kadardır..? Türkiye’deki mevcut rejimin sadece “otoriter” değil, aynı zamanda “gayrimeşru” ilân edilerek,PKK’nın hiçbir haklı gerekçesi yokken, durup dururken başlattığı yeni şiddet dalgasını, bu “gayrimeşru rejim”e karşı “Türkiye halklarının direnişi” diye sunulup “uluslararası destek” talebinde bulunmalarının,ne muhalefete,nede PKK,ya bir faydası olmayaçaktır bu biline..
İktidarı düşürmenin yolu,dışardan rica-minnet yakarışları değil,ondan daha güçlü bir geleçeğin resmini çizebilmelerinden geçmektedir.Bunun yoluda; Eğer siyasi partiler seçim ittifakı kuruyorlarsa, kurdukları bu ittifakı seçim öncesi koalisyonu haline getirmeliler.Yani, seçmenlerine, eğer tek başına iktidar olamazlarsa hangi partiyle ya da partilerle ve nasıl bir protokol çerçevesinde koalisyon kuracaklarını seçim öncesi deklare etmeliler. Seçmenin karşısına iki bildirge ile çıkmalılar. Birincisi, tek başına iktidar oldukları takdirde uygulayacakları program, ikincisi ise azınlıkta kaldıkları takdirde koalisyon kuracakları parti ya da partilerle üzerinde anlaştıkları bir ön koalisyon protokolü..Bu şekilde seçmen, koalisyonun hangi ortağına oy verirse versin, oy verdiği partinin kiminle koalisyon yapacağını bilir; oyunu verirken koalisyon programına da bakar.
Peki biz ne yapıyoruz; Seçim beyannameleri,her şeyin en güzelini yapaçaklarına dair vaadlerle dolu.. Bunların olabilmesi için para nereden ve nasıl geliyor? Açıklayan malesef yok.Ölçüsüz ve temelsiz vaatler modern demokrasilerin önemli ve tahripkâr bir problemi. Ermenistan sorunu, Kıbrıs meselesi, İsrail-Filistin savaşı, Esed, IŞİD ve Avrupa Birliği ile ilişkilere kadar her konuda bir görüşe yer verilerek,Kaçak elektrikten toplu taşımaya, asgari ücretten bedava internete,Diyanet İşleri'nden HSYK'ya, Cumhurbaşkanlığı'nın yetkilerinden belediyelerdeki idari yapıya kadar her başlığa rastlayabilirsiniz.Ama bunların nasıl yapılaçağı belirtilmemiş.. Demirtaş;Suçlamalarla saldırdığı AK Parti’ye,On gün sonra, “Ankara katliamının katilleriyle”, “alçaklarla” “haysiyetini yitirmiş olanlarla” koalisyon yapabileceklerini açıklayabiliyor..Bu ciddiyetsizlik değilde nedir?..Cumhuriyet’te yer alan açıklamayı okuyan HDP seçmenlerinin nasıl sersemlediklerini hayal edemiyormu! bilmiyorum. AK Parti’yi yıkma uğruna, denize düşen yılana sarılır misali HDP’ye sarılan “stratejik HDP”lilerin yaşadıkları hayal kırıklığını ve aldatılmışlık duygusunu da...
Seçime bir hafta kala, yeni bir keşifmiş gibi Oslo görüşmelerini gündeme getirmesi ve hükümeti bununla sıkıştırmaya kalkışması en kaba saba biçimiyle oportünizm değilse nedir? Oslo görüşmeleri AK Parti’nin “yumuşak karnı” değil, tam tersine gururla sahip çıkabileceği radikal bir siyasi adımıdır; Bugün MHP dışında kimsenin karşı çıkmaya cesaret edemediği Çözüm Süreci’nin de başlangıcıdır. Çözüm Süreci’ne baştan beri destek verdiğini söyleyen, hükümeti Çözüm Süreci’ni bitirmekle suçlayan ve şişine şişine “Terör sorununu ben çözerim” diye ortaya çıkan CHP’nin MHP’yle aynı çizgiye düşmesine ne demeli? CHP lideri MHP’yle programlarının birçok noktada örtüştüğünü söylerken haklıydı. En temel örtüşme alanının Kürt meselesi olduğunu Oslo çıkışıyla ortaya koydu zaten. Seçime beş kala bu gerçeğin net bir biçimde ortaya çıkması da iyi oldu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Gölbaşı ziyaretindeki konuşmasında, tüm sorunları çözüp,gençlerin önündeki bütün engelleri kaldırmaya söz vermesinden sonra,eğitimide ne hallere getireçeğini içtenlikle anlattı.Tabi bu arada,(Gölbaşında) Besni,lerede eğitimdeki başarılarından dolayı teşekkür etmeyide unutmadı.'' Öğretmeni toplumun lideri yapacağım, öğretmeni toplumun önderi yapacağım....CHP iktidarında atama bekleyen öğretmen olmayacak..." diye yeni tesbitlerine kasabamızıda ortak ederek,"Ben Anadolu da kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde doğdum (Orasının DERSİM olduğunu unutmuş)....Ben buraya Cumhuriyetin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesinde geldim" dedi.Doğru söze ne hacet. Alevi ve Kürt olan,Tüm soyu ve sülalesi onların sayesinde katliama uğradı.Yıl 1938,ne çabukta unutuluyor!..Birde kalkmış....''Tarihimizi iyi bilmeliyiz, köklerimizi iyi bilmeliyiz...'' diye akıl veriyor! Her zaman söylüyorum,CHP de Kürt olmak kolay değil..! Olanlarda zaten ''gurur duyduklarını''rahatlıkla söylüyorlar.Seçimlerde hep beraber göreçeğiz..Birde bayan milletvekilimiz olsaydı...
Kadere inanmadığımı beni tanıyanlar bilir.Ama ne yazıkk ki Türkiye,nin kaderi,bazılarının sevmediklerine gebedir.Söylemesi benden,adını koymak sizden..
NOT: Sayın Kılıçdaroğlu,nun konuşmasını okumuyanlara,okumaları tavsiye edilir.!

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3266
 • 2Trabzonspor3262
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3256
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3242
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3239
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Denizlispor3235
 • 14Konyaspor3233
 • 15Yeni Malatyaspor3232
 • 16Çaykur Rizespor3232
 • 17Kayserispor3232
 • 18MKE Ankaragücü3229
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA