DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 10-11-2015 05:56

''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ?

7 Haziranda AKP’yi uyaran seçmen, bu sefer devirmeci cepheye muazzam bir ders verdi. Yüzde 8 küsur gitmişti; neredeyse tamı tamına yüzde 8 geri geldi. 7 Haziran’da anti-AKP’ciler zafer çığlıkları atarken, Türkiye’nin önünde bir uçurum açıldı. Önce “restorasyon” uğrunda bir “yüzde 60’lık blok” özlemi devreye sokuldu. Bu uğurda HDP’nin MHP’yle yanyana gelmesi dahi istendi.AK Parti’nin nihaî çöküşüne gitmekte olduğu havası yayılmaya çalışıldı. Bu arada PKK “yeni devrimci halk savaşı”nı başlattı.Bu bile “Erdoğan’ın tekrar mutlak çoğunluk sağlamak için başlattığı savaş” olarak lanse edildi. HDP’nin en yüksek oy aldığı yerlerde, YPG-H’nin “asayiş” gücüne dayalı “özyönetim” ilânları başladı. Aynı günlerde,Batının en ciddî bazı gazeteleri, bazen özel muhabirler yollayarak, bazen yerel (ve tabii solcu) kadroları aracılığıyla, bu “özyönetim”leri ve şehir gerillasını göklere çıkardı. PKK’lı gençlerin “haklı” öfkesini, kararlılığını, örgütlülüğünü öve öve bitiremedi. Hazırlıkları aşılmaz ve yenilmez gibi sunuldu. Hendeklerin ardında başladığı rivayet edilen “yeni hayat” bir halk cenneti gibi terennüm edildi.Çatışma oldu, katliam olmadı.Bir başka gelişme ekseninde, PKK ve HDP seçimlere katılmak ile boykot etmek arasında belki birkaç defa gitti geldi. Bu olasılığın ön hazırlığı olarak, “Erdoğan bu sefer de seçimleri yaptırmayacak, yapılsa bile seçim olmayacak” iddiası dillendirildi. Sol web sitelerinde cumhurbaşkanı kastedilerek “güzellikle gitmezse ne yapmalı” yazıları artış gösterdi. Uluslararası kamuoyuna yönelik “işte görüyorsunuz, Türkiye yönetilemiyor” mesajları da tırmanış kaydetti. İlk defa, “çökmüş devlet” ifadeleri kullanılmaya başladı.
Peki, ne oldu şimdi? Neredeyse sıfır problemli bir seçim yapıldı. Katılım olağanüstü yüksek oldu ve yüzde 86’ya ulaştı. Hile karıştı diyen tek bir yorum göremiyorum.Hendek politikasına devam ve Çatışma, hem seçmenin HDP’ye verdiği desteği aşağıya çekti, hem de HDP’nin siyasi olarak olgunlaşmasını engelledi.1 Kasım seçimlerinden büyük bir oy kaybıyla çıkan HDP'nin milletvekili sayısında yarı yarıya düşüş var.7 Haziran'da yüzde 13,12 oy oranıyla 80 milletvekili çıkaran parti, 1 Kasım'da yüzde 10,64 oyla 59 vekile sahip olabildi.Tüm olanlara rağmen Kandil kalkmış;''Biz olmasak HDP %5 oy alırdı'' diyebiliyor.. HDP, MHP'nin büyük oy kaybı yaşaması sonrasında Türkiye'nin üçüncü partisi oldu.Peki HDP'yi, "Barajı geçebilir miyiz?" noktasından, "Artık bizim için baraj yüzde 13" noktasına getiren; ama 1 Kasım akşamı baraj altında kalma riskiyle karşı karşıya ne getirmiş olabilir?
Seçim sonuçlarıyla,Kürt siyasetinin durumunu gözden geçireceği bir kavşağa geldik.Öcalan’ın (onların da kabul ettiği) "Türkiye'de silahlı mücadele bitmiştir" değerlendirmesi stratejik bir karar olmasına rağmen,Kandil ve HDP çiddiye almadı.Şu anki gelinen noktada ise;Belediye başkanları, milletvekilleri, bir bütün olarak ‘Tercihimiz ne olacak?’sorusuna cevap aramalıdır.Seçmen,HDP’yi yürüttüğü politikaları gözden geçirmesi ve yeni baştan değerlendirme yapması için çok ama çok güçlü bir biçimde uyarmış oldu. Seçimden hemen sonra PKK’nin başlatmış olduğu çatışma sürecinin ve silahlı özyönetimin HDP’nin 7 Haziran öncesi çizmiş olduğu barışçı politikalarla denk düşmediğini gösteren ve bu yüzden de uyaran bir tutum ortaya koymuş olamazmı ?..Demirtaş,Kürtlerin barış için ona emanet ettiği oyları öfkeli laik Türklerin kavgalarına meze yaptı. Çözüm sürecinin en büyük düşmanı, KCK davalarının banisi cemaatin önünde siper oldu.Kandil’i, İmralı’ya tercih etti. Elinde tek bir delil olmadan AKP’yi ve Erdoğan’ı katliam yapmakla suçladı. MLKP’yi AK Parti’ye tercih etti.Kürtler de onu kıl payı Meclis’te tutup, Kandil’in kuklası olmayı bırak, askerî vesayete karşı çık,Mecliste demokratik mücadelene devam et dedi..
CHP ve MHP için Cumhuriyet’in başından bu yana gelen bir zihni vesayet hali var.CHP için fiziksel olan asker/yargı bürokrasisi, manevi unsur ise Kemalizm oldu. MHP açısından fiziksel unsur ‘derin devlette’, maneviyat ise Turancılıktan beslenen bir milliyetçilikte arandı.HDP için ise aynı işlevi fiziksel olarak PKK, manevi olarak ise sol ideoloji görüyor. Bir seçim başarısızlığından sonra ‘bazı hatalarımız oldu, sorumluluk bizimdir, bir daha yapmamaya çalışacağız’ diyebilmek için gereken içsel enerji ve özgüvenin çok uzağındalar.Meclis'te HDP'nin gerisinde kalması falan Devlet Bahçeli'yi çok etkilememiş gözüküyor.Twitter'dan istifa çağrılarına esip gürleyerek,"Hayırcı" tavrının neye mal olduğunu farketmemiş ki "Bugün olsa yine hayır derim. Koalisyona neden 'hayır' dediğimizi iyi anlatamadık, sıfırdan başlayacağız" dedi.Görünen o ki,Muhalefetin her konuda kendini yenilemesi gerekmektedir.Bunu yapmazlar ise,hiçbir zaman, hiçbir koşulda iktidar olamayacaklarından kuşkum yok.Denemesi bedava!
AK Parti,ye gelinçe;Ak Parti bu seçimlerde bugüne kadar ona verilen oyların hiçbir şekilde “çantada keklik” olmadığını görmüş olmalı.Haziran’da AKP’nin oy kaybetmesinin nedeni tamamen kendisiydi. Diğerleri iyi olduğu için değil, AKP kötü olduğu için o sonuç çıkmıştı. Kasım’a gelindiğinde muhalefet hala aynıydı. İyi olmamaya devam ediyordu. AKP ise hatalarını gördü, özeleştiri yaptı ve kendisini düzeltti.Bir yandan 7 Haziran öncesi hatalarından ders almış görünmesi, beş ay önceki tutum ve söylemini gözden geçirmesi, diğer yandan toplumun yeni bir “fetret devri”nin kıyısında olduğumuza ilişkin kaygısı, tepki olarak ondan esirgenen oyların yeniden ona dönmesini sağladı. Ama bu oyların tapulu malı olmadığını unutmamalı.Erdoğan,ın AK Parti-CHP koalisyonunun önünü kapatması,Türkiye,yi erken seçime götürerek istikrarsızlık belasından kurtardı..Çünkü, ANAP-DYP koalisyonu nasıl yürümediyse, AK Parti-CHP koalisyonu da yürümeyecek ülke yeni sorunlarla uğraşıp duraçaktı.
Eğer AK Parti Türkiye’yi 12 Eylül darbe anayasasından kurtarmak istiyorsa, derhal evrensel ölçütlerde demokratik bir anayasa hazırlayarak referanduma sunmalıdır.Zira bu ülkenin tarihinde uzlaşma esası üzerine yapılmış bir anayasa yok; Mecliste birbirlerinin varlığını reddeden partiler oldukça, bu pek de mümkün olmayacaktır.Yeni bir anayasa için zaman geldi. Demokratik bir ortamda, halkın tercihleriyle yapılacak yeni bir anayasa için, koşullar şu günden itibaren daha elverişli hale gelerek,Kürt sorununun çözümü bağlamında “şiddetin reddedilmesi” olarak değerlendirilebilir.Tabi muhalefetinde,“AKP düşmanlığı” üzerine inşa ettikleri stratejilerinden vazgeçmeleridir. “Türkiye batsın, ne olursa olursan, ama AKP iktidardan gitsin” zihniyetinin seçmen nezdinde itibarı olmadığıdır.CHP,de öncelikle Türkiye’de eksikliği hissedilen “evrensel normlara uygun bir sosyal demokrat partiye” dönüşmek durumunda. Bunun için Sayın Kılıçdaroğlu’nun söylemlerinde değil, parti tüzüğünde ve politikalarında kapsamlı bir değişikliğe gitmesi gerekiyor. Her ne kadar uluslararası medya Erdoğan ve AKP karşıtlığı üzerinden CHP’yi hak etmediği halde “sosyal demokrat” ilan etmiş olsa da, seçmen bunun böyle olmadığını biliyor.
Koray Çalışkan'ın seçim öncesi bir TV kanalında iddialı sözleri şöyleydi: "O şarlatan bu işi bırakmalı! O zat seçimden sonra bir daha araştırma yapmamalı. Rezil olacak. Biz bunun metodolojisini öğreten insanlarız. Ben siyaset bilimciyim. Ben araştırmacıyım. AKP'nin % 47 alma gibi bir imkanı yok. Hadi çıksın Adil Gür benimle televizyona, eğer onun dediği gibi çıkmazsa o artık araştırmacılığı bıraksın.Çıkarsa ben akademisyenliği bırakacağım. Birinci parti % 47`yi bırak ona yaklaşamaz bile!" Bu sözlerin hakaret yanını bir yana bırakırsak,kendinin düştüğü ''şarlatanlığa'' şimdi ne cevab vereçektir.? Medyayı takip edenler, Stres atmak istediğinde,seyredip gülüyor..
Buna benzer nedenlerle,1 Kasım sonuçları,beyin hücrelerine kadar "Erdoğan düşman"lığına saplanan kesimleri zıvanadan çıkartığı gibi,kimilerinide U dönüşü yapmaya mecbur etti.Sen bu ülkede senelerdir "göbeğini kaşıyan adam" diyerek burun kıvırdığın milleti, hala AK Parti'ye oy verdi diye küçümsemeye devam edersen, Bulduğun ilk fırsatta tepesine çökmekten geri durmazken, kazandığını gördüğünde kıvırmayı yeğlersen,Hürriyet'in 2 Kasım günkü 'millet iradeli, Rabia işaretli' ilk sayfasını, ardından gelen 'lütfen barışalım' açık mektubunu, Özkök'ün 'tamam, biz de çok şey ettik ama uzlaşalım n'olur' yazılarını, Ahmet Hakan'ın Deniz Baykal'a yaptığı gibi anında Demirtaş'ın da liderliğinin sonu olduğunu ilan etmesini, seçim öncesi bol bol 'Savaş'ın sarayı' yazısı döşenen Ezgi Başaran'ın "PKK savaşı başlatmayacaktı" eleştirilerini, vb. gördükçe bir yandan tebessüm ediyorum ama diğer yandan da açıkçası midem bulanıyor.Gazeteciliği bu derece militanca yapıp ayağa düşürdüler.Şimdi de 'yandaş' diye diye aşağıladıkları kâlemlerin onda biri kadar bile dik duramıyorlar.Mesela Özkök, seçim öncesi hakkında "devşirme, tetikçi, havuz yazarı" dediği meslektaşları için şöyle yazabildi: "Demokratik bir ülkede iktidar yanlısı olmak ne kadar şerefli ve meşru bir şeyse, iktidarı eleştirmek de o kadar şerefli ve meşru bir iştir." Ne yazıkki, Sözcü gazetesi okuyup kendini solcu ve özgürlükçü zanneden yüzbinlerin var olduğu bir toplumda yaşıyoruz..Her yenilginin ardından, nedenini hiç sorgulama zahmetinde bile bulunmadan "aslında onlar yenildi bizz kazandık" diyerek kendini kandırmayı seçersen,Ahmet Kaya'dan "Kafama sıkar giderim" şarkısını çalarsın..
Millet de arkandan "Nereye gidiyorsunuz? Daha karpuz kesecektik" der.

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3266
 • 2Trabzonspor3262
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3256
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3242
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3239
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Denizlispor3235
 • 14Konyaspor3233
 • 15Yeni Malatyaspor3232
 • 16Çaykur Rizespor3232
 • 17Kayserispor3232
 • 18MKE Ankaragücü3229
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA