DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 01-04-2016 13:30

TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİAntik Roma'da yaşayan insanların mitolojik inançlarına göre,''Romulus ve Remus''u emziren dişi kurt heykelinde görüldüğü gibi,Orta doğudada mitelojiye belbağlayan topluluklarda,geçmişini arama ve kökünü bir yere dayandırma ile ilgili bir gayret ve çalışma sonuçlarının nelere mal olduğunu biliyoruz.Ülkemizde yaşıyan halkların,1.çi paylaşım savaşı sonrası,işgal kuvvetlerine karşı vermiş oldukları mücadeleden sonra kurulan devlet yapısının; Ulusal bir yapıya ulaşması için,Türk tarih tezininde bu amaçla hazırlanarak,İttihak ve Terakki,nin kuruluşuna hizmet ettiğini,Orta Asyadan başlayarak,Anadoludaki uygarlıklara kadar bir arayış içerisinde Türkçülüğün tarihini bulmaya çalıştıkları bir gerçektir.(Dişi bir kurt,un yuvasına,katliamda kurtarılan erkek çoçuğun bırakılması ve onu  yavruları ile birlikte büyütme miteolojisi) 


Ortadoğuda yaşıyan bazı halkların,her yıl kutladığı ''Newroz'' 1950 lilerden sonra,değişikliğe uğrayarak,İttihak ve terakki,nin kuruluşundaki yapı gibi, PKK,nın kuruluş yapısınında,resmi tarih anlayışı haline getirilmiye çalışılmasının miteolojisini,son yıllarda daha çok görmeye başladık.PKK nın kutlamayı bir ilke edindiği Newroz,iki hikayenin bir araya gelerek ortaya çıkmasıdır.1-Herkesin bildiği 21 Mart,tır.Gece ve gündüzün eşitlendiği gün ile mevsim dönümünün başladığı ve ortadoğu halklarının kutladığı özel bir gün oluşu.2-Bunun içerisine Demirci Kawa efsanesini koyarak,ulusa ait bir diriliş günü yaratma çabasıdır.Yani Kürtlerin tarihinde bir kurtuluş günü olmadığı için newroz efsanesiyle gidermiye çalışmışlardır.
Gündeme 1950 ,lilerin başlarında geldi ve kutlanmıya başladı.(Diğer orta doğu halkları gibi) Bunun içerisine Demirci Kawaefsanesinide koymak, kurtuluş simgesine cevap niteliğini belirtiyor.Konusu ise; Dehak diye zalim bir hükümdarın iki omuzunda birer yılan çıkıyor.Doktoru''Hergün iki tane gençi kafalarından keserek yılanlara verirsen,yılanlar seni yemez diyor. Süreç içerisinde bu kurbanlar,bir insanla bir hayvana indirilerek,kurtulan gençler dağa gönderilip yılanın görmesi engellenlenmiş oluyor.Dağa giden gençler zamanla çoğalarak,Demirci kawa,nın önderliğinde,dehak,ın sarayını basarak hükümdarı,yılanlarıyla beraber öldürerek halkı bu zulümden kurtarıyorlar.Bunu yapan kawim ise rivayete göre kürtlerdir.Bu miteolojiyi Suriye kürtlerinden Şair Çiherhun yazmış olduğu şiirde,newroz ile birleştirerek yayınlıyor.


Yayınlanan bu şiiri,1976 yılında Kemal burkay çıkarmış olduğu ''Özgürlük yolu'' dergisinde yayınlattırdı.1977 ylından itibarende Devrimçi genç kürtler,yaşadıkları yerin yüksek tepelerine çıkarak yaktıkları tekerlekleri aşağıya doğru yuvarlıyarak efsaneyi yaşatmıya çalıştılar.Önemli olan bu serominin tüm örgütler tarafından birlikte yapılmasıdır.Devrimci mücadelenin güçlü bir şekilde yaygınlaştığı dönemlerde okullarda ve Üniversitelerin meydanlarında yapılmaya başlandı.1977 lere kadar piknik şeklinde kutlanan 21 martlar,bu yıllardan sonra,devrimçi hareketlerin birer kurtuluş simgesi haline geldi.80 darbesinden sonra oluşan PKK,kendisi gibi düşünmeyen tüm kürt ve türk soluna yaşam hakkı tanımıyarak, kürdistandaki hakimiyetini pekiştirdi.O yılların nasıl geçtiğini bizim kuşak çok iyi bilmektedir.(Konumuz bu olmadığı için teferruata girmeyeçeğim)   Ne yazıkki; Bir şairin şiiri,Özgürlük yolu siyasetinin çabalarıyla siyasi bir içerik kazanarak,bugün sadece PKK,nın bayramı gibi kutlanıyor ve eylemlerine gerekçe olarak gösteriliyor.Çünkü,gördüğümüz kadarıyla Newroz kutlamalarında ne diğer halkların,nede diğer kürt parti ve grupların bayrağı vardır.Sanki bu bayram PKK,nın ürünü yada çabasıyla olmuştur. Bilinen tek gerçek ise,PKK,nın diğer siyaset ve grublara yaşama hakkı tanımayıp,bu günlere geldiğidir.Bugün Kürt halkına böylesi bir bayramı zehir ederek,kendi hakimiyetlerini yaşatma mücadelesi vermektedirler. Kaldıki devlet newroz kutlamalarını destekliyerek,kürtlerin bayramlarını yaşamalarına destek vermiştir vede vermektedir. 
Gelmiş olduğumuz bugünlerde bizler,tüm iyi niyetlerimize rağmen,başından beri yalnış bir konuyu tartışıyoruz.Yani PKK ve HDP diye iki yapıdan ve sişyasetten kunuşuyoruz. Aslında var olan bir tane siyaset ve bunun sahibi PKK,dır.Çünkü,aynı siyasi düşünçeden iki parti olmaz.Kamuya yansıtılan ise iki partinin olduğudur.HDP sadece tiyatro sahnesinde gibi oyun oynuyor. Legal alanda görevlendirilmiş insanların oluşturduğu bir yapıdır.Çünkü,ne bir amaçı,hedefi ve bir ağırlığı yoktur.Kısaca,PKK,nın illegal alanda ortaya çıkamıyanların görevlendirildikleri birer kuklalarıdır.
Devlet ise,yasaların çercevesinde bir parti oluşturulduğunu ve bunu muhatab almak gerektiğini düşünerek davranmıştır.Örneğin barış görüşmelerinde olduğu gibi,onları muhatab alarak,uzunça bir süre çaba sarfetti.Peki sonuç ne oldu,kocaman bir hiç.Çünkü,HDP yetkilileri konuşularak varılan ortak tesbitleri,PKK,nın kuryeliğini yaparak kandile ,aldıkları cevabları değil,işlerine geldiği şekilde devlete ilettiler. Kısaca yaptıkları şey,bugün yaşanan gelişmelerin alt yapısının hazırlanmasında görevlerini yerine getirdiler.


Devlet pararelçi yapıya nasıl güvenerek samimi davrandıysa,bunlarada aynısını yaptı.Sonundada iki dost bildikleri birleşerek,kendisine düşman oldular.Şimdide bu kadar olaylardan sonra,utanmadan biz görüşmeye hazırız diyorlar.Bugün bazı gelişmeler,onlardan soruluyorsa,bu onların gönüllü olarak bu göreve soyunup,tiyatronun ön kısmında rollerini oynamak içindir.Doğal olarakta bunun bedelini ödemek zorundalar..Bu bedeli ise halklarımız,hiç kuşkunuz olmasın ödeteçektir.Dokunulmazlıkların kaldırılması bunları rahatlataçağı için,en büyük çeza mecliste olmalarını sağlamaktır.Çünkü PKK onlara,sen git parlamentoda demokrasi mücadelesi verek,kürtlerin demokratik haklarına sahip çık demiyorki ! 
Şimdiye değin seçmenlerinin hangi sorunları ile uğraşmış,hangi köyün,beldenin veya şehrin sorunlarının çözümü için,devlet yetkilileriyle görüşmüşler ve devlet bunları kapıda kovmuştur,bilen varmı?Bu nedenlede Parlamentoda kaç kişi olmaları,barajı aşmaları önemli değil,ne yaptıkları önemlidir.Tek dertleri devlete karşı çukur kazanlara destek olup,eylem yapmak isteyenlere yer bulmak,sıkışanları kurtamanın çarelerini arayarak, tüm olanların suçlusu olarak devleti suçlamalarıdır.Örneğin canlı bombalarla ilgili olarak,önçeleri Daişi yada devleti gösterirlerken,son günlerdeki eylemler için,yeni kurdukları yan örgütlerinin üzerine atmaya başladılar.Tüm bu gelişmelerden haberi yokmuş gibi,son Ankara terör eylemine ''Ankara,nın göbeğinde böyle bir eylemi,devletin desteği olmadan hiç kimse yapamaz'' dedi..O zaman insan yardımı sizin örgüte ''AKP Devletimi..yoksa Paralel devletmi yaptı?? diye sormazmı? Çırpındıkça,bataklığa daha çok battıklarının farkında bile değiller.Güya ilk eylemlerinin askere,ikinçisinin ise polise yönelik olduğunu,eylemçinin panik ve korkudan şaşırdığını söyleyeçek kadarda utanmazlar.Sen suçsuz,sizlerle hiçbir sorunu olmayan ,ekmek kavgasına düşmüş insanları öldür,sonrada sıkılmayarak,Daiş yapınça alçak bir saldırı...kendi yapınça,''Ulusal kurtuluş mücadelesi''nin bir gereği de..Irak kürtleri iktidarlara ve Saddam zulmüne karşı savaşırken(60 Sene) canlı eylemi nerede yaptılar.Basrzani,ye suikast düzenleyen bulunduğu halde,çoçukları olduğu için öldürülmesine Barzani izin vermedi.Birde kalkmış onu beğenmiyorsunuz..Kaldiki Barzani'' Savunamıyaçağınız şehri veya yeri işgal etmeyin ''der.Çünkü bunun zararının halka neye mal olaçağını çok iyi bilir.Peki si,z ne yaptınız..? Tam tersini.
Kemal Burkay,siyasete atıldığı ilk günden beri federasyonu savunuyor.Bu tesbitinden dolayı ona ve taraftarlarına hain damgasını vurarak,devletin yaptığının iki katını sizler yapmadınızmı? Bugün aynı sloganı atarken hiçmi düşünmüyorsunuz..Bu ülke halkları,ortaklaşa verdikleri mücadeleyle,3 yılda bu ülkeyi kurdular.Ortalama 30 senedir savaştığınızı iddia ediyorsunuz. Sonunda,size güvenenleride gayıp ederek bu günlere geldiniz.Kürt halkının bu teröre karşı olduğunu hala anlayamadınız mı?..Aslında anlamamaktada haklısınız.Çünkü sizler,İttihak ve Terakki geleneğinin Kürdistan versiyonu, yani ruh ikizisiniz. Kürt halkı o geleneğin ne yaptığını yaşayarak,Dersim ve diğer yerlerde gördü.Onların gölgesinde hala oturmaktan kaçınıyorsa,sizede destek vermiyeçektir.Çünkü sonunda sizinde yapaçağınız aynısıdır.Bugün size destek verenlerde o düşünçenin savunuçuları değilmi?..
Örneğin;Demokratik yönetimde,sadece senmi olaçaksın? yoksa başka partilerde olaçakmı?..Halk seni istemezse ne yapaçaksın? Demokrasinin kurallarını nasıl uygulayaçaksın? Yoksa önder seçtiğin İttihak ve Terakki gibi,tek partili sistemin aynı yöntem ve uygulamalarımı uygulayaçaksın?.. İstanbul,Ankara,Mersin ve diğer büyük bazı şehirlerinin birer kürt şehri gibi olduklarını,hatta yönetim kadronuzun içerisinde kürtçe bilmeyenlerin olduğunu ne çabuk unuttunuz?..Türkiye halkları geçmişte ceberrut devletin ne yaptığını yaşıyarak gördü ve bunlasrı unutmuşta değil.80 küsur yıldır bu kavganın mücadelesini verdi.Senin yönetiminde ise kürtlerin 800 sene uğraşması lazım.Bu nedenlerlede isteklerinize izin vermedi ve vermiyeçektir.    


Kısaca yaşamış olduğumuz bu son 6 ayda,çok ieyler öğrendik.Sanıyorum devlette öğrenmiştir.Yapılaçak tek şey; Muhsin Kızılkaya,nın dediği gibi ''Kürtlerin,Türklere, Türklerinde Kürtlere bir minnet borçunun olduğudur.Çünkü Kürtler PKK,nın peşinden gitmiş olsalardı,bugün Türkiye ne olurdu?..Kürtlerde kendi evinden,şehrinden,köyünden çıkarak,Türklerin yanına gittiklerinde,onlara'' Senin oğlun terörüsttür,defol git demiyerek'' kuçağını,gerekirse sofrasını açtı.Yani karşılıklı minnet borçu hala devam ediyor ve bunu hiçkimsede değiştiremiyeçektir''...

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3266
 • 2Trabzonspor3262
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3256
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3242
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3239
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Denizlispor3235
 • 14Konyaspor3233
 • 15Yeni Malatyaspor3232
 • 16Çaykur Rizespor3232
 • 17Kayserispor3232
 • 18MKE Ankaragücü3229
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA