DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 13-07-2016 06:40

Türkiye neden başaramıyor?


 

 

Futbol'dan anladığım için bu yazıyı yazdığımı iddia etmiyorum.Avrupa ülkenin TV programlarını her pazar sonrası karıştırın,en fazla iki kanaldan proğram yapıldığını,bunlarında ortalama 45 dakikadan fazla olmadığını görürsünüz.Bizde ise ''Maşallah'' yerden uzman kaynıyor.Topa vurmasını bilen emekli olunça ya antrenör yada yorumçu oluyor..Grup maçları başlamadan önçe yarı final oynama manşetleri atılırken,ilk yenilgi sonrası suçlu aranmıya başlandı ve  Spor otoriteleri  dört ana sebepte karar kıldılar : 

1-Yöneticilerin sadece günü kurtarma çabasına girmeleri.

2- altyapı  yatırımlarının yetersizliği.

3- Kulüplerin ekonomik açıdan kötü  yönetilmesi. 

4-Eğitimsiz antrenörler.


Okuduğum yorum yazılarından bazıları dikkatimi çekinçe notlar aldım ve bunları sizlerle paylaşmak istedim; 1992'de federasyonun özerk bir hale gelmesinin ardından Türk futbolu ekonomik olarak endüstriyel futbola ayak uydurmaya başlamış,tesisleşmeler ve altyapı yatırımları bu tarihten sonra artmış. Özellikle naklen yayın gelirlerinde 20 yılda yüzde 400'den fazla bir artış yakalanarak,Avrupa'nın en zengin altıncı ligi konumuna yükselmişken, sportif başarı açısından neredeyse ismi telaffuz edilmiyor.

Sadece ; 2002'de Milli Takım Dünya Kupası'nda üçüncü olmuş ve Euro 2008'de Türkiye yarı final oynamışken,sonrasında Fransa’daki bu kötü tablo ortaya çıkmıştı...


15 Kasım 2013'te Türk Milli Takımı'nda  ‘üçüncü Terim dönemi’  başladı. Terim, ‘Türkiye Teknik Direktörü’ değil  ‘Türkiye Futbol Direktörü’  olmuştu. Yani liglerdeki yabancı sınırlamasından, alt yapı hamlelerine kadar ülke futbolunu ilgilendiren her şey ondan sorulacaktı. Anlaşma ise 5+2 yıllıktı.  Federasyon Başkanı Demirören imza töreninde "Hocamızı ikna ederek 5+2 senelik mukavele yaptık. Bu belki Türkiye'de belki Avrupa'da ilk diyerek övünüyor ve ...Bizim hedefimiz bir turnuvaya katılıp katılmamak değil. Bizim hedefimiz her turnuvada yer alan bir takım yaratmak. Uzun vadede her turnuvaya katılacak bir takım yaratmak üzere anlaştık"  ifadelerini kullanıyordu.


Anlaşmaya vardığı kişi; şimdiye değin hangi ülkenin takımını anlaştığı şartlara getirmişti? açıklarsa seviniriz...Başkan olarak, Euro 2016'ya katılım primi olarak futbolculara kişi başı 500 bin euro sözü verildiğini  gazetelere yansıdıyorsun.Milletvekillerinin dokunulmazlığı,Terim,inkinin yanında geride kalıyor ve Erkeksen adamı eleştir yada işine gelmiyen soruları sor.? ''Milli takımın,Milliyeççi sorumlusunu eleştirme yetkisini nereden alıyorsun?'' anlayışıyla,TRT de yapılan bir eleştiri sonrası yaşananları hepimiz görmedikmi?  Atilla Türker'in de değindiği alt yapı Türkiye'de başlı başına bir sorun. Milli takımın kadrosunda omurga neredeyse bütünüyle Almanya'ya,oradan gelen futbolculara bağlı. Altyapıdan yetişen oyuncuların A takımlarında yer bulabilme şansları da özellikle büyük kulüplerde çok az. Bu işi en iyi yapan ülke Fransa. Futbol ekonomisti Tuğrul Akşar'ın yazdığı Futbol Yönetimi adlı kitaptaki 2010 verilere göre Fransa'da 171 oyuncu, altyapılarından yetiştikleri kendi takımlarında forma şansı bulmuş. Fransa'da her kulüp altyapısından yetişen ortalama 8,5 futbolcuya A takımda yer vermiş. Avrupa'da Fransa'yı İngiltere, İspanya, Hollanda ve Almanya takip ediyor. Türkiye'de ise bu oran 3,7.   
Sıkılmadan "Eksiğimiz var doğru. Altyapıdan oyuncu yetiştiremiyoruz. Kulüpler olmadığı zaman milli takım bir yere kadar gidiyor. Kulüplerimizin altyapıya önem vermesi lazım…Hocamız bütün Anadolu'yu gezerek altyapıya önemi anlatıyor..Antalya'da futbol vadisini kuruyoruz. Riva'da bu tesisin bir küçüğünü yapıyoruz. İzinler çıktı. Devrim yapılıyor ama bu devrimler sancılı olacak.Sonunda futbolumuz kazanacak"diyebiliyor..Terim ''5+2 yıllık mukavelesi gereği toplam 24.8 milyon Euro kazanacak. Yıllık maaşı ise 3.5 milyon Euro'ya denk geliyor.Yine sözleşmeye göre Terim, ilk yılında kovulursa toplamda 15 milyon 839 bin Euro alacak.Sen kalkmış, sanki çoçuklara masal anlatıyorsun..Verdiğiniz bu para kimlerin alın terinden geliyor haberin varmı?..Futbolu ''Demirören Holding''yan kurumlarından biri sanıyorsan o başka.. 
Spor yazarı Uğur Meleke, bu konu hakkında, "Türkiye'de şu anda uluslararası arenada bilinen dört antrenör var. Üçü 80'li yıllarda antrenörlüğe başlamış Fatih Terim, Mustafa Denizli ve Şenol Güneş. Diğeri de yine meslekte 15 yılını devirmiş Ersun Yanal. Türkiye 21. yüzyılda uluslararası arenada geçerliliği olan bir antrenör yetiştirememiş.Dünyada Antrenörlük gelişirken Türk antrenörlüğü durmuş.Bunun birinci nedeni antrenörlerin lisan bilmemesi. 5 büyük ligde tercüman kullanan antrenör yok. İkinci nedeni de 'yabancılar lehine ayrımcılık yapılıyor' fikrini çıkartıp Türkiye'ye kaliteli yabancı antrenör sokmamaları, Türk antrenörlüğünü Kuzey Kore modeline çevirmeleri. Rekabete kapalı olunca da gelişme olmuyor zaten" yorumunda bulunuyor.
Bu açıklamaların ardından Avrupa Futbol Şampiyonası,na döneçek olursak; Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılan en küçük ülke İzlan,da. Nüfus 330 bin ve nüfusun yüzde 8'i maç izlemek için Fransa'ya gitti.  Antrenörlük lisansını almayı herkese açık hale getirdi. UEFA'dan gelen paranın büyük bir bölümünü buraya harcadı. Socrates Dergisi'ndeki bilgilere göre bugün ülkede 600 kalifiyeli antrenör var ve bunların 400'ü UEFA A Lisanslı. Yani ülkede her 875 kişinden biri kalifiyeli futbol antrenörü.
Şimdi İzlanda'da futbola adım atan her çocuk, 3-4 yaşından beri iyi eğitim alan, çoğunlukla İngiltere'de bu eğitimi gören antrenörlerle çalışıyor.Kardan ve sert iklimden dolayı ülkede açık alanlarda futbol oynamak çoğu zaman zor. İzlanda hükümeti bunun için birçok inşa etmiş. Ama önemli olan şu; İnşa ettiği Spor salonlarının hepsini okulların yakınında olmasına özen göstermiş. Socrates'ten gazeteci İnan Özdemir'e göre de, İzlanda’nın Euro 2016 yolculuğu Amerika’nın yeniden keşfi anlamına gelmiyor.Bundan dolayıdırki,330 bin nüfuslu İzlanda’nın İngiltere’yi eleyerek Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale yükselmesi bütün dünyada sevinçle karşılandı. İzlanda yenince, adeta bütün ülkeler de yenmiş sayıldı, tabii İngilizler hariç!
Şimdilerde FİFA sıralamasında 20’li sıralarda bulunan İzlanda futbol takımı çok değil 2011’de 124. sıradaydı. UEFA sıralamasında, yani Avrupa takımları arasında ise sadece beş  takımın üstünde yer alıyordu: San Marino, Andorra, Malta, Lüksemburg, Kazakistan.Geçtiğimiz yıl itibariyle İzlanda’da toplam lisanslı futbolcu sayısı 21.508’di. Bu da nüfusun yüzde 7’sine tekabül ediyor. Aynı oran Türkiye’de binde 3.İzlanda’nın olağanüstü futbol atağının bir ayağını da UEFA lisanslı futbol antrenörleri oluşturuyor. Ülke genelindeki teknik direktörlerin yüzde 70’inde B, yaklaşık yüzde 30’unda da A lisansı var. Nüfusa oranlandığında,Avrupa’da bu sayıya yaklaşan hiçbir ülke yoktur.İzlanda tarzı direniş
Çok güçlü bir takıma karşı oynarken öne geçen takımların, galibiyeti korumak için nasıl geriye yaslanıp futbolu katlettiğini hepimiz biliyoruz. Fakat İzlanda takımı, futbolu galibiyetten çok ‘güzel oyun’ için izleyen has futbolseverlerin bile her zaman anlayışla karşıladığı bu genel kabul görmüş direnme biçimine prim vermedi: Bir yandan savunmanın gereklerini yerine getirip rakibe pek az pozisyon verirken, diğer yandan gol kovalamayı sürdürdü.Bu,mutlak favori olan bir takıma karşı öne geçmiş ‘zayıf’ bir takımın oyun anlayışı değildi ve daha önce böylesine hiç rastlanmadığı gibi, direnme sırasındada takımın bir an bile ‘çirkefleşmediğini’ hepimiz gördük...  Benzer durumda başka bir takım olsaydı,sakatlanma numarasıyla yerde kıvranan futbolcular, futbolcuların birbirlerine ikram ettiği taçlar sayesinde tüketilen dakikalar, akla gelmeyecek ‘yaratıcılıktaki’ maç sonu numaraları... izleyeçek ve belkide küfürler edeçektik..Maç bitmiş; nihaî skor 5-2. Galipler çoktan çıkıp gitmiş. Ama İzlanda seyircisi hâlâ tribünlerde. Sahada takımını Avrupa şampiyonu olmuşçasına coşkuyla alkışlamayı sürdürüyor. Çünkü emeklerine ve mücadeleciliklerine saygı gösteriyorlar. Keşke bu son beş on dakikanın filmi bütün okullarda, bütün kulüplerde ve bütün sahalarda birkaç yıl tekrar tekrar gösterilse. Belki bizim çok çabuk seven ve çok çabuk nefret eden taraftarlarımız da öğrenir, gerçek sportmenliğin ne demek olduğunu.
İzlanda’dan sonra Galler de finale çıkamadı. Şampiyonanın en dürüst, en mert, en harbi, en yoksul ve en şövalye iki takımı kendilerine gönül verenleri hüsrana uğratarak turnuvaya veda etti.İngiltere’nin belki en geri bölgesi olan Galler’in (Wales, Cymru) nüfusu (2011 rakamlarıyla) 3 milyonun çok az üstünde.Galler takımının toplam değeri 123 milyon dolar ve bunun da 90 milyonu sadece Gareth Bale. Geriye 33 milyon kalıyor ve bu da bir Arda etmiyor, ayıptır söylemesi. Burada utanması gereken herhalde ben değilim; sanırım burnundan kıl aldırmayan ama Ramsey’in hırsı ve enerjisinin onda birini veremeyen çıtkırıldım Arda ve takım oyunu oynamadıkları için lâfın gelişi takım arkadaşları diyeceğim bütün diğer millîler ve en başta da (giderek anlaşılmaz mırıldanmalarında herkesin bir keramet bulmasıyla fevkalâde İlber Ortaylı’yı andırmaya başlayan) Fatih Terim utanmalı.Kısaca Federasyon bıraksın bu miadını doldurmuş adamı beleşine zengin etmeyi; daha genç, dürüst ve inatçı, karakter ve özgüven sahibi birilerini bulsun ve arkasında dursun.  
Gruplarda son maçlar oynanıyor. 23 Haziran; İtalya – İrlanda karşı karşıya. Türkiye’nin en iyi dört “üçüncü” arasına girebilmesi için tek şansı kalmış: İtalya kaybetmemek, tersten söylersek İrlanda kazanmamak zorunda. TRT-1 spikerinin bütün derdi de bu; “çok heyecanlıyız sevgili seyirciler… bugün bir anlamda burada oynamıyoruz ama aklımız, gönlümüz, bütün varlığımızla oynuyoruz aslında… bizim fiziksel olarak oynamadığımız ama ruhumuzla oynadığımız bir maç…” gibi klişeleri tekrarlamaktan, asıl önündeki oyunu  göremiyor ve anlatamıyor.İtalya maça sanki bizim için çıkmış.Adamların gol atamamasına kızıp,küplere biniyor.Başlıyor eleştiriye...Derken 85. dakikada Brady’nin golü geliyor. Bir sessizlik ve ardından, neredeyse bir cenaze marşını andıran bir ses tonu: “Evet, sevgili seyirciler, bunlar bir spikerin yaşayabileceği en hüzünlü anlar…” 
Ne diyelim; Dinlenmeyi hak eden terim,alnının teriyle kazandığı parayı nasıl değerlendireçeğinin hesabını yapadursun.Daha önemlisi, Galler ve İzlanda örneğinden federasyonu, teknik adamları, futbolcuları ve seyircisiyle Türkiye’nin çıkaracağı çok ama çok ders olduğu kanısındayım. futbol da toplumumuzun ve kültürümüzün aynalar arasında bir aynası. Millîlerimiz ve spikerlerimiz gibi halimiz.    


Kaynak :Halil Berktay-Al Jazeera -Alper Görmüş

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3061
 • 3Sivasspor3054
 • 4Galatasaray3052
 • 5Fenerbahçe3150
 • 6Beşiktaş3050
 • 7Alanyaspor3048
 • 8Göztepe3038
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3037
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Denizlispor3132
 • 14Kayserispor3031
 • 15Konyaspor3030
 • 16Yeni Malatyaspor3029
 • 17Çaykur Rizespor3029
 • 18MKE Ankaragücü3025
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA