DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 28-11-2016 05:44

25 Kasım ve Kadınlar..

Mirabal kardeşler olarak bilinen Patria, Minerva ve María Teresa; 1930'dan 1961'e değin Dominik Cumhuriyeti'ni yöneten Rafael Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele veriyordu. 1960 yılında diktatörlük karşıtı mücadeleleri ülke çapına yayıldı. 25 Kasım 1960 tarihinde diktatörlüğe karşı mücadele ettikleri için diktatörlük askerlerince tecavüz edilerek öldürüldü. Öldürülmeleri kamuoyuna araba kazası olarak duyuruldu. Kurdukları Clandestine Hareketi öldürülmelerinden bir yıl sonra diktatörlüğün yıkılmasında önemli rol oynadı ve BM Genel Kurulu 1999 yılında Mirabal Kardeşler'in ölüm yıl dönümü olan 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.Kadına yönelik şiddete dikkat çekip, toplumda farkındalık yaratmak için, BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen bu günde, kadına yönelik ayrımcılığa, kadın bedenine, emeğine, kimliğine yönelik şiddete karşı çıkıyor dünya.  
Bende bu konuya kayıtsız kalmamak için araştırma yaparak,edinmiş olduğum değişik konulardaki bilgileri,siz okurlarımla paylaşmak istedim..Her konuda olduğu gibi,bu konudada farklı görüş ve değerlendirmeler olması bir gerçek..Alman düşünür Brecht ''Hiçbirşey bilmeyen cahildir,ama bilipte susan ahlaksızdır.'' der.. Bende bu kurala uymak istedim.. 
BM verilerine göre, dünyada her üç kadından biri şiddet görüyor. Dünyada cinsel istismar ve şiddete maruz kalan kadınların yarısını 16 yaşından küçük savunmasız kız çocuklarının oluşturması hiç şaşırtıcı değil. Finlandiya’da %6, İtalya’da %12, Danimarka’da %20, Japonya’da %13 iken Türkiye’de neden Hindistan’ın %35 oranını bile geçip %39’a ulaştığımız üzerine düşünmemiz gerekmez mi?  
İsveç'teki Stockholm Üniversitesi 39-50 yaş dilimindeki bir buçuk milyon çift üzerinde bir araştırma yaptı. Konusu evlendikleri kadınların eğitim seviyesinin erkeklerin hayat süresi üzerindeki tesiriydi. Eğitimli kadınlarla evlenen erkeklerin, diğer erkeklere nispetle daha uzun yaşadığı bulundu. Araştırmaya göre kadınlar evin sorumluluğunu erkeklerden daha fazla üstleniyor. Bu yüzden kadının eğitimi/eğitim seviyesi tüm ailenin hayat tarzı açısından önemli. İyi eğitim görmüş kadınlar daha hızlı ve kapsamlı öğrenebiliyor, ailenin sağlığı üzerinde müspet anlamda etkili olabiliyor. Bilgili kadınlar aile bireylerinin sağlık durumunu daha iyi takip edebiliyor. Bu yüzden, kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe aileye potansiyel katkısı artıyor.Siyasette; Kadın bakan yüzdemiz 7.4, bu oran İsveç, Norveç gibi ülkelerde % 50 üstünde. Belediye başkanı kadın yüzdemiz 2.9.
Ülkemizin; 79 milyonun %49. 8’i kadın, yani 39.250 bin kişi.Siyasi sistem, erkekler, hayat budayıp indirse de, 65 yaş üstü nüfusta kadın önde, %43 erkeğe karşılık, kadın %56’da. Erkekte ömür 75 yaş, kadında 81. Dört kadından biri obez. Anaların hamilelik kilosunu çırpıp atamayışından mı, ekmeğin  hükümranlığından mı, yorum sizin…Yürek yakan sayı, okumaz yazmaz kadın sayısının erkeklere beş bastığı…Okur yazar olmayan kadın yüzdesi, kadın nüfusunun %9.2 si . Yüksekokul ve fakülte bitirme yüzdesi, kadınlarda 11.7, ama işgücü katılımı 31, genç işsiz oranı 20.4, evlilik yaşı neredeyse 24’ler.Evlenince, yahut boşanmak isteyince ölüyor,yani öldürülüyor…Tüm eğitim düzeylerinde erkekten hayli az ücret alıyor.Her on kadından 4’ü eşi yahut birlikte olduğu erkekten şiddet görüyor,bu şiddet azalmayıp artıyor.Kibarca şiddet dediğimiz hep ölüme açılıyor. ‘Ya benimsin, ya kara toprağın’ .
Erkeklere kötü haber, eğitimli kadınların ailede oynadığı büyük katkı sağlayıcı rolü erkekler oynayamıyor olması. Ailenin hayat tarzına erkeklerin eğitim seviyesinden ziyade gelir seviyesi katkıda bulunuyor. Erkek ne kadar çok gelir elde ederse ailesine o kadar çok fayda sağlıyor. Bununla beraber, doğrusu araştırmanın bu bulgusunun ihtiyatla karşılanması gerektiğini düşünüyorum. Şahsî gözlemlerim gelir seviyesinin yükselmesi gibi eğitim seviyesinin yükselmesinin de aileye katkı sağladığını gösteriyor.  
Türkiye’de de kadın, taraf olduğumuz uluslararası belgelere ve yasal düzenlemelere rağmen fiziksel, duygusal, ekonomik şiddet ve acımasız emek gaspıyla yüzyüze.Evde, işte, okulda, sokakta, karakolda fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalan, çocuk yaşta evlenmeye zorlanan kadınların, namus veya töre adı altında yaşam hakları ellerinden alınıyor. Kadınlarımız çocukluktan başlayarak, en büyük şiddeti en yakınlarından; baba, eş, hatta oğul larından görüyor.Kadın kaatillerine “haksız tahrik” adı altında ceza indirimi sağlayan erkek egemen adaleti, adalet değil, oyalama, üstelik bu ceza indirimi kimi zaman kadın hukukçu eliyle yapılıyor, bu daha da koyuyor insana.Namus maskeli kadın cinayetleri, küçük yaşta ve zorla/feodal kılıfla yapılan evlilikler.  
Kendini yenemeyen, eline, diline, şeyine sahip olamayan, öfke ve cinnete sığınıp yakıp yıkan, çekip vuran, silahıyla, diliyle, ruhuyla vuran erkek varoldukça, ne kadın hakları ne kadını savunan  ulusal yahut uluslar arası günler neye yarar…İnsan hakları mücadelesinde, kadına yönelik her türlü ayrımcılığın; emeğine, bedenine ve kimliğine yönelik şiddetin eksik yazılmış, yanlış yorumlanan yasaların da, karşısına dikilmek zorundayız! Kadın hayatı değil şiddeti yaşıyorsa, haklarını bilmiyor, hak ve fırsatlardan erkekler kadar yararlanamıyorsa, kalkınmadan söz edilebilir mi?
Yapılan araştırmalara göre: * Namus - töre, tartışma kavga, erkeğin reddedilmesi ya da terk edilmesi, maddi sebepler, kıskançlık, aldatılma şüphesi, cinsel saldırı ve kadınların karar ve tercihlerine ilişkin konular, cinayetler için gerekçe gösterildi. 'Trans cinayetleri' ağırlıklı görülen vakalardan biri.
*25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, Türkiye'de 2016 yılının ilk 11 ayında 'erkekler 236 kadını öldürdü'.
*Türkiye'de son 5 yılda işlenen kadın cinayetlerini haritalandırarak Kadincinayetleri.org sitesine göre son 11 ayda, 71 kadına tecavüz edildi, 368 kız çocuğuna yönelik de cinsel istismar vakası tespit edildi.Rapora göre, kadın cinayetlerinde faillerin yüzde 67'si "kocaları ya da eski kocaları, sevgilileri veya eski sevgilileri, ailelerindeki ve yakınlarındaki erkekler" tarafından öldürüldü.
Bağımsız iletişim ağı bianet.org'un medyaya yansıyan kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz haberlerine dayandırdığı araştırma raporundan ana başlıklar şu şekilde:
*1 Ocak ve 20 Kasım 2016 tarihleri arasında 236 kadın erkekler tarafından öldürüldü.
*2010'dan bu yana öldürülen kadınların sayısı 1638.Rapora göre, kadınların yüzde 22'si boşanmak ya da ayrılmak istedikleri veya boşanmayı reddettikleri için öldürüldü.Aynı raporda, 37 kadının eski koca veya eski sevgilileri tarafından, 121 kadının ise kocaları, sevgilileri ya da nişanlıları tarafından öldürüldüğü bildirildi.
*2010'dan bu yana kaydedilen 1638 kadın cinayetinden 227'si İstanbul'dan. Onu sırayla 115 kadın ile İzmir, 110 ile Ankara, Adana, Gaziantep, Antalya, Mersin ve Diyarbakır takip etti.İstanbul'dan medyaya yansıyan cinayetlerin çoğu, Fatih, Bağcılar, Beyoğlu, Ümraniye ve Küçük Çekmece'de gerçekleşti
BBC Türkçe'nin Kadincinayetleri.org'un veri tabanı üzerinde yaptığı incelemelere göre,öldürülen kadınların yüzde 40'ı 26 ile 40 yaş arasında; yüzde 30'u ise 19 ile 25 yaş arasındaydı.
*Aynı dönemde 71 kadına tecavüz edildi
*368 kız çocuğu cinsel istismara uğradı

*Şiddet gördükten sonra “Allah’a sığınırım günlük işlerime devam ederim” diyenler %50 civarında. Yaşadıklarını annesiyle, arkadaşıyla, kız kardeşiyle paylaşanlara karşılık, hiç kimseyle paylaşmayan bir %21 var. 

Kadının kıymeti bilinse, seçimine saygı gösterilse, kadın şiddetine en ağır ceza kesilse, hafifletici neden söz konusu bile olmadan ve elbet sığınma evleri çoğaltılsa, yeri (olması gerektiği gibi)saklı tutulsa, hani dolmuş durağı adı olmasa, ‘kadın sığınma durağında inecek var’, denmese… Kadına iş ve hayat, eğitim desteği veririlirse,onu mutlu etmiş olmazmı?..  
Kadınların çalışması, erkek dünyasında her zaman tartışma konusu.Tutucu çevreler, oldu bitti, kadının çalışmasıyla birlikte, “düzenin bozulacağı” kaygısındadır. Toplumun ahlakının çökeceği, aile düzeninin yıkılacağı korkusu dillendirilir.Cumhurbaşkanı : “Anneliği reddeden kadın yarımdır..Çalışıyorum diye annelikten imtina eden kadın, kadınlığını inkar ediyor demektir. Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun, eksiktir yarımdır.”  Bu zihniyetin arkasında dinden çok, “erkek egemen kültür”ün izleri vardır. Kadın, çalıştığı zaman, evden dışarı çıkar ve toplumsal yaşama katılır. Düzenli bir gelir elde edip erkeğin ekonomik ve sosyal baskısından kendini koruyacak adımlar atabilir. Kadın, çalışma hayatında da değişik baskılara göğüs gerer.
Neden çocuklara ille de annenin bakması gerekiyor? Baba da çocuğuna bakmalı ve sorumluluk üstlenmeli. Baba için de şunu söyleyebiliriz; “Çocuğuna bakmayı reddeden baba, yarım babadır...” Siyasetçinin görevi, kadınları hizaya sokmak değil, erkek egemen düzeni değiştirmeye kafa yormaktır. Eve kapatılmış kadınların çoğunlukta olduğu ülkelerde demokrasiyi ve eşitliği sağlamak mümkün değildir. Ülkemizdeki taşınmaz malların ezici bir bölümü, erkeklere ait. Bu kadar dengesiz bir düzenden ne adalet, ne de kalkınma sağlanabilir. Temel toplumsal sorunumuz; kadınların iş bulup çalışmaları değil, çalışamamaları; düşük ücret almaları, sürekli erkekler tarafından taciz edilmeleri ve şiddete uğramaları, hayatlarını yitirmeleridir. Gelişmiş ülke olabilmenin önemli ölçülerinden birisi, kadının hayata katılabilmesidir. 
Peki ,Ak Parti’nin kadın politikasının kadınsız ve eşitsiz olduğunu düşünenler, bunun karşısına hangi politikayı koyuyor seçenek olarak?
Uzağa gitmeyin,mahallesinden,bitişik komşusundan haberdar olanımız, kaçımız? Bir çocuğa yahut yaşlıya koruyucu aile olanımız, hiç değilse hafta sonu evinde ağırlayanımız, bir yuva yahut yetiştirme yurduna düzenli gidip hem çocuklar hem personele gülümseyenimiz, kitap okuyanımız, yoldaşlık, komşuluk edenimiz? Söyleyemeyenin derdini duyanımız?..Çocuk yaşta ve nikahsız anne olduğunda, şiddet gördüğünde, siyaseten ipe çekilip içeri tıkıldığında, ensest kurbanı olduğunda, yakışmaz işlerde çalışmak zorunda bırakıldığında öteki kadınlar olarak ne yaptı?
Kısaca; 28 Şubatçılar, sahte şeyhler ve mağdur Fadimeler üretmişti. Bilselerdi millet evlilik proğramlarıyla çözülecek, yaparlardı bir izdivaç programı, koyarlardı ekrana bir iki boyalıyı.Örneğin programa; ortalama dindar bir ailenin malem azbut kızı görüntüsünde birisini sürdüler ekrana.Aylarca tartıştırdılar. “Evlenmedim, evlenmemiş birini arıyorum” dedi aday ama 8 yıl evli kaldığı ortaya çıktı. Sonra “O benim erkek arkadaşım, aynı evde yaşadık” (lafa bak!) diye kıvırdı! Programda en mahrem şeylerini açıkladı. Tarkan için canlı yayında dövündü, albümünü öpüp ağladı. Bir süre ortadan kayboldu. Estetik yaptırıp ekranlara döndü/rüldü. 40. talibinde programdan aldılar. Son olarak da evlilik Bütün bu adayların hepsi de maalesef başörtülüylü.Oysa o başörtüsü için çok bedeller ödendi bu ülkede.Ama şimdi reyting uğruna ucuzca harcanıyor. Ve işin ilginci bu ucuzluğa millet prim veriyor.
Bitirirken..
Monroe;-Kadınlar duyduklarına, erkekler gördüklerine âşıktır. Birçok kadının makyaj yapmasının ve birçok erkeğin yalan söylemesinin sebebi budur” 
Bilge bir dedeye sormuşlar,hangi kadına inanmalıyız.? Sarışına mı,Kızıl saçlıya mı yoksa esmere mi?..,
Bige cevab vermiş:Saçları grileşmiş olan kadınlara inanabilirsin...Ama bir erkeğe kel bile olsa inanma..
Eduardo Galeano; ''Adalet de  tıpkı yılanlar gibi,yalnızça çıplak ayaklıları ısırıyor''..diyor.Yoksa yalanmı?

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3166
 • 2Trabzonspor3061
 • 3Sivasspor3054
 • 4Galatasaray3052
 • 5Fenerbahçe3150
 • 6Beşiktaş3050
 • 7Alanyaspor3048
 • 8Göztepe3038
 • 9Gaziantep FK3038
 • 10Antalyaspor3037
 • 11Kasımpaşa3036
 • 12Gençlerbirliği3133
 • 13Denizlispor3132
 • 14Kayserispor3031
 • 15Konyaspor3030
 • 16Yeni Malatyaspor3029
 • 17Çaykur Rizespor3029
 • 18MKE Ankaragücü3025
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA