DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 09-08-2017 05:35

Gandhi ve bizimkisi...

Sahici Gandhi’nin babası Karamçand Gandi, Porbandar’ın baş veziri. Annesi Pranami Vaişnava mezhebine mensup bir Hindu.Babası  annesinden önceki  üç evliliğinden,birer kız çocuğu sahibi. Eşleri bilinmedik nedenlerle ölünçe,Putlibai ile evleniyor.Dindar bir kadın ve oğlunuda öyle yetiştirmiş.Küçücükken canlılara zarar vermemek için et yememe ve kişisel arınma için oruç tutmaya meylediliyor..Ana babası ‘evlen’ deyince, Kasturba ile evleniyor ve henüz 13’ünde ve 5 çocuğu oluyor.Doğruluk,etyemezlik,pasif direnişçilik,şiddete karşılık,sadelik ve inanç,başlıca ilkeleri…Gençken hasta babasının başında nöbet tutarken,dayanamayıp da eşiyle vuslata erince,babasıda yanıbaşında ölünce,''Çifte utanç''dediği o durumdan sonra,cinsellikten vazgeçip,eşinin izniyle bekarlığı seçiyor.  
Avukatlık eğitimini İngilterede(Hindistan İngiltere,nin-Britanya Krallığı- sömürgesiydi) bitirinçe,Galler barosuna giriyor.Ordanda  Hindistan’a dönüp,mesleğini sürdürmek istesede bi türlü ayar tutmuyor.. Bir okulda öğretmen olarak çalışmaya başlıyor ama ne yazıkki ordada başarı ve huzur bulamıyor.Rajkot’a dönüp, arzuhalciliğe başlıyor.Burada da Britanya’lı subayla sorun çıkınça,1893,de Güney Afrika Cumhuriyetine,Hint şirketinde avukat olarak çalışmak üzere gidiyor..Yalnız Afrikalılara değil Hintlilere de ayrımcılık yapılan o yerde,hayatının dönüm noktasına karar vererek, Hintlilerin oy hakkını yasaklayan yasaya karşı çıkıyor. Yürürlükten kaldırtamasada,Güney Afrika’da Hintlilerin yaşadığı sorunları kamuya duyurmak için,şiddetsiz direniş fikrine yoğunlaşarak, hükümeti yönetemez hale getirme mücadelesine başlıyor..Bu mücadelede,Güney Afrika Hükümeti, Hint kökenlilerin özel bir kimlik taşımasını öngören kararnameyi kabul edince, 11 Ağustos'ta Johannesburg'da düzenlenen büyük protesto gösterisinde Satyagraha ilkesine atıfta bulunup,taraftarı şiddetsiz eylemlere çağırıyor...Kitle bugünlerdede sıkça karşılaştığımız gibi,yasayı çiğneyince hapse atılırlar. Hapiste açlık grevi yaparak seslerini duyurmaya çalışırlar.Dışarda bu sslere uyanların çoğalması,Tutuklu sayısını artırır.Hapishaneleri denetlemekte zorlanan hükümette, Gandhi,den gelen teklife uyarak, yasayı kaldırır.  
Yöntem işe yarar ve 1915'te Güney Afrika Hükümeti, Britanya ve Hindistan baskısıyla,uzlaşma için masaya oturmak zorunda kaldı.Tarihin ‘kısmi’ dediği bu başarıdan sonra Hindistan'a dönerek, 1918 yılında Bihar Eyaleti'nde aynı yöntemleri izleyerek on binlerce fakir çiftçi, köylü ve serfi örgütleyerek sivil direnişe sokar.İngilizlerin tutuklaması, insanların protesto için,cezaevini sarmasına sebeb olur..Bu gelişme; 'Bapu' (Baba) ve 'Mahatma' (Yüce Ruhlu) diye seslenilmesini başlatır ve 1920'de Hindistan Ulusal Kongresi'nin (INC) başkanı olup,Britanya'yı Hindistan'ı terke zorlamak amacıyla 'İngilizlerle çalışmama' kampanyası başlatır..Ancak,Amritsar'daki toplantı sırasında İngiliz polisi silahsız halkın üzerine ateş açıp,400 kişinin ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına neden olunca,kan dökülmesin diye direnişe son verir..Ertesi yılki kampanya,İngiliz ürünlerinin boykotu,hükümet görevlerinde çalışmama, mahkemelerin yetkisini reddetme,çocukları okullara göndermemek.
Bozgunculukla suçlanarak altı yıl hapse mahkum edilsede,halkın baskısıyla iki yıl sonra serbest bırakıldı.1928'de Hindistan'a bir yıl içinde dominyon statüsü verilmesi teklifine İngilizlerin olumlu cevap vermemesi üzerine önce INC, 26 Ocak 1930'da bağımsızlık ilan edilerek 12 Mart 1930'da 78 satyagrahis yoldaşıyla ünlü Tuz Yürüyüşü'ne başladı.Yürüyüşün amacı,1762 yılında Doğu Hindistan Kumpanyası'nın mirası olan ve yılda 25 milyon pound'luk vergiye kaynaklık eden Tuz Yasası'nı (Britanya'nın tuz tekelini) ihlal etmek için denizden tuz çıkarmaktı. Yürüyüşe başlamadan Britanya Genel Valisi Lord Irwin'e bir mektup yazıp,yasanın kaldırılmasını,değilse,şiddet içermeyen bir direniş yapacağını bildirdi.Yürüyüşe yolda binlerce kişi katıldı. Hint Okyanusu kıyısındaki Dandi köyüne kadarki 388 kilometrelik mesafeyi çıplak ayakla 24 günde katettiğinde 61 yaşındaydı.(Bizimkide ''Adalet''için yapmaya çalıştı ya..) 6 Nisan sabahı İngiliz polislerinin şaşkın bakışları arasında denize yürüyüp, çamurlu bir topak tuzu tatlı suda yıkayarak ufalayarak, bir Hindu'nun tuz çıkaramayacağına dair Tuz Yasası'nı çiğnedi.Köylüler de onu izleyip,deniz kıyısına akın ederek tuz çıkardı.
60 bin eylemciyle birlikte hapse atılsada,yasayı işlevsiz kılmayı başardı..2 Ekim doğum günü,ulusal tatil ilan edildi. Sonradan, 2007’de BM.  Oybirliğiyle bu günü Dünya Şiddete Hayır Günü, ilan etti.Britanya Başbakanı ülkeyi ikiye bölme planını resmen açıkladı. Dinsel birlikten yana olduğu için,bu kararı ‘akli trajedi’ olarak nitelerken,sonra bu ayrılığı desteklediği ileri sürülüp, eleştirildi.Gandi’ler hep öyle oluyor demek,her iki yana her iki türlüsünü de söylüyor… 15 Ağustos 1947'de karar uygulamaya konarak, Hindistan ve Pakistan ulus-devletleri kuruldu.Sonra,1948’de radikal Hindular öldürmeye karar verdi.30 Ocak 1948'de 500 kişinin ortasında, bir dua sırasında, Hindu bir gazeteci,üç kurşunla öldürdü...Gandhi;‘Siz kendi elinizle teslim etmedikçe, kimse kendinize olan saygınızı elinizden alamaz.’ Diyordu..Bu sözün doğruluğuda,''Ben neymişim dercesine'' sırıtmadan, derin bir tevekkülle, alçak gönüllülükle her karede tebessüm ediyor…Bundan dolayıda;Gandhi olmak yahut öyle ilan edilmek insanın kendine olan saygısını kendi eliyle çırpıp atması demek değil. Tersine, o saygıya sahip çıkmak,attığı her adımı, gösterdiği her hedefi, yaptığı her yorumu akıl darasında tartması…Diline sahip çıkmak demektir…
Bizim Gandhi,ye gelinçe; Kemal Kılıçdaroğlu,Kureyşan aşiretine mensup olup,Tapu memuru Kamer Bey ile ev hanımı Yemuş Hanım'ın yedi çocuğundan dördüncüsü olarak 17 Aralık 1948′de Tunceli'nin Nazımiye ilçesine bağlı Ballıca köyünde dünyaya geldi.Kendisinden on dakika önce Adil adlı bir ikizi doğdu. Ailenin daha önce sahip olduğu ‘Karabulut’ soyadı,babası tarafından 1950’lerde ‘Kılıçdaroğlu’ olarak değiştirildi.İlk ve ortaöğrenimini,Anadolu’nun çeşitli yerlerinde tamamladı.Elazığ Ticaret Lisesi′ni 1967′de bitirdi.Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden) 1971 yılında mezun oldu.
Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı′nda göreve başladı. Daha sonra hesap uzmanı olan Kemal Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa′da kaldı. Hesap uzmanlığını 1983'e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü'ne,1991 yılında Bağ-Kur′a atandı. Burada genel müdürlük yapan Kılıçdaroğlu,1992 yılında Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü′ne geçti. Daha sonra kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı′nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1996 yılında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Necati Çelik tarafından görevden alınınça,1999′da kendi isteğiyle SSK Genel Müdürlüğü′nden emekli oldu.Hakkında açılan davalar nedeniyle,2002 yılında Genel başkan Baykal,ın desteğiyle,CHP'ye katılarak,2002 ve 2007 Türkiye genel seçimleri'nde İstanbul 2. Bölgede,Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde İzmir 2. bölge meclise girmiştir.2009 Türkiye yerel seçimleri'nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuş,fakat oyların %37'sini alarak kazanamamştır..2010 yılında,hepimizin bildiği; FETÖ destekli kaset gelişmelerinden dolayı, Deniz Baykal'ın genel başkanlık görevinden istifa etmesinin ardından yapılan 33. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı'nda ve 2014 yılında yapılan 34. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı'nda genel başkan seçilmiştir.
''Sahte GANDHİ'' olarakta anılan Kılıçdaroğlu,nun 2017 yılında,(kendine yakışan) en iyi hizmeti; 1-''Adalet'' Yürüyüşü; Eylemin dayanakları, amaçları, siyasî kanatların bakışı vb. elbette tartışılabilir.Tartışılıyor da. Ancak tartışılmayacak şey, böylesine büyük bir eylemin barışçıl geçtiği ve tamamlandığı gerçeğidir.Bu,Türkiye demokrasisinin olgunlaşmakta olduğunun iyi bir delilidir. Böyle bir eylem her ülkede yapılamaz. Eylemin yapılabilmiş olması da, Kılıçdaroğlu’nun sakız çiğner gibi tekrarladığı ve miting konuşmasında da bağıra çağıra dile getirdiği “diktatörlük altında yaşadığımız” söylemini, iddiasını boşa düşürdü. Diktatörlük olsaydı ne bu eylem gerçekleştirilebilir, ne de Kılıçdaroğlu öyle bir konuşma yapabilirdi. Ayrıca, partisinde tek adamlığı sıkı sıkıya tesis etmiş bir liderin tek adamlık eleştirisi yapması da kendi başına bir ironi.2-Alman Focus dergisiyle yapılan röportaj; Alman Focus dergisi muhabiri Frank Nordhausen'in,CHP genel merkezinde Kılıçdaroğlu,na "Bir araştırmaya göre Almanların yüzde 90'ı Türkiye'de tatil yapmak istemiyor, çünkü yanlış bir tişört veya yanlış bir fıkra yüzünden tutuklanmaktan korkuyorlar. Bu korku yerinde bir korku mu?" sorusuna verdiği cevab:"Maalesef böyle bir havanın gerçekten olduğunu tespit ediyorum. Ben uzun zamandır Türkiye'de şu an hiç kimse için güvenlik garantisi olmadığını, ne can ne de mal güvenliği olduğunu söylüyorum. Tabii ki devlet terör örgütlerinin propagandalarına karşı önlem almalı. Maalesef yasaların geçmediği, adaletin olmadığı bir dönemde yaşıyoruz. Dünyanın güvenini yeniden sağlamak için Türkiye'nin yine demokrasiye dönmesi gerekir." Kendisinin de tutuklanma riski altında olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Erdoğan'ın bu yönde talimatı var. Bununla ilgili açıklamalar yapıp savcıları harekete geçirdi" dedi. Verdiği röportajda aynı zamanda Türkiye'de tutuklu bulunanAlman ajanlara da sahip çıkan Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: "Ben, Alman gazetecilerin veya işini yapmak üzere Türkiye'ye gelen diğer Almanların sebepsiz yere ajan olarak tanımlanmalarına karşıyım. Bu tür iddialar bir hukuk devletinde delillere dayanmalı ve adli merciler tarafından gündeme getirilmeli. Ama herkes biliyor ki Türkiye'de hukuk tamamen hükümetin kontrolü altında"
Derginin 2019'da genel seçimlerin olacağını hatırlatıp, "Erdoğan'ı nasıl yenmeyi düşünüyorsunuz?" sorusuna ise Kılıçdaroğlu, "2019'da kesinlikle Erdoğan'dan kurtulacağız ve Türkiye'yi bu diktatörden kurtaracağız" dedi. Muhabirin "Bunu yapabilmeniz için solcu Kürtlerin ve milliyetçilerin de yer aldığı çok geniş bir koalisyonu bir araya getirmeniz gerekecek. Neredeyse çözülmesi imkânsız bir olay" demesi üzerine "Demokrasiden yana olan bütün güçleri bir araya getirip Erdoğan'ı indireceğiz.Emin olabilirsiniz.. Yabancı sermaye bir ülkeye ancak, o ülkede hukuk devletliliği, adalet, can ve mal güvenliği olması halinde gelir" diye cevab verdi..Bu tür değerlendirmeleri yaparakAB,ğinden ve Almanya,dan medet umuyorsanız yanılıyorsunuz..Avrupa,sizin gibileri maşa olarak kullanır,sonrada kenara bırakıverir.Böyle siyasi mücadele,ülkeye ve CHP,ye hiçbirşey kazandırmayıp,aksine zarar veriyor.. Türkiye, anlatmaya çalıştığınız gibi yönetilseydi,''Adalet'' yürüyüşünüde rüyanızda yapardınız..  
Kısaca; demek ki,yolların kralı olmazmış,kuralı olurmuş… Muhalefetin temel sorunu AK Parti’ye yeterince karşı çıkılmaması,tepki gösterilmemesi değildir. Temel sorun alternatif politikaların oluşturulamamasıdır.


Kaynak:Vikipedi-Sabah Gazetesi-Focus dergisi-BBC Türkçe 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA