DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 15-11-2017 05:42

Bahçeli Tarzı Siyaset

20 yıldır Milliyetçi Hareket Partisi’nin genel başkanlığını yapan Devlet Bahçeli... Kimi zaman 'evet' kimi zaman da 'hayır' diyerek Türkiye siyasetinde önemli dönüm noktalarına imza attı. Başkanlık sistemine ilişkin çıkışı ülkeyi önemli bir dönüm noktasına getiren bir hamleydi. Bahçeli’nin siyasetin akışını değiştiren hamlelerini derledim.


AK Parti’nin iktidara gelişi...


Tarih 7 Temmuz 2002... İktidarda Bülent Ecevit’in başında olduğu DSP, Mesut Yılmaz’ın başında olduğu ANAP ve Bahçeli’nin başında olduğu MHP koalisyonu var. Bülent Ecevit’in rahatsızlığı önce partisinde, sonra hükümette, son olarak da ülkede büyük bir değişimi beraberinde getirdi.Ecevit’in hastanede tedavi görmesini gerektiren hastalığı, zaten 2001 ekonomik krizinin ardından ülkenin hassaslaşan dengelerini daha da bozdu. Amerika’nın Irak’ı işgale hazırlandığı, Ecevit hükümetinden de destek bekleyip bulamadığı günlerdi.Amerika’dan gelip ekonominin başına tek yetkili olarak getirilen Kemal Derviş’in 10 Mayıs 2002’de "Sorun artık ekonomik değil siyasi. Seçim tarihinin belirlenmesi gerek" demesi ‘yeni hükümet’ arayışlarının önemli işaretlerinden biriydi.


Bahçeli, bu resti görüp erken seçim için hamlesini o günlerde yaptı.


7 Temmuz 2002’de Bursa’nın Keles ilçesinde düzenlenen 11. Kocayayla Türkmen Kurultayı’nda erken seçim çağrısı yaptı. Bu çağrıdan bir hafta sonra yaptığı ayrıntılı açıklamada, “Türkiye’nin gündemine bilinçli olarak taşınan siyasi belirsizlik ve yönetim boşluğu tartışmaları giderek tırmandırılmış ve ekonomik siyasi istikrarı hedefleyen bir kampanya başlatılmıştır” diyordu. Seçimlerin normal zamanına daha bir buçuk yıl vardı.Türkiye Büyük Millet Meclisi bu ortamda MHP’nin zorlamasıyla seçim kararı aldı. 3 Kasım 2002 günü yapılan seçim sonuçları, kimilerine göre bir sürprizi kimilerine göre ise beklenen sonu beraberinde getirdi. Seçmen MHP’nin de olduğu koalisyon ortaklarının üçünü de Meclis dışında bıraktı.Bu seçim, Türkiye’yi halen yönetmekte olan Adalet ve Kalkınma Partisi’ni iktidara taşıdı. Üstelik Meclis 1946 yılından bu yana ilk defa iki partiden oluştu. Sadece AK Parti ve CHP Meclis’e girmeyi başardı. AK Parti, 16 ay önce kurulmuş bir parti olmasına rağmen yüzde 34 oy almış, Meclis’e sadece iki parti girebildiği için milletvekili sayısı da 366’yı bularak neredeyse referandum sınırına dayanmıştı.Bahçeli’nin çağrısıyla gidilen bu seçimde Meclis dışında kalan MHP Meclis’e beş yıl sonra dönebilecekti.
MHP, Abdullah Gül’e Çankaya yolunu açıyor
Ahmet Necdet Sezer’den boşalacak Cumhurbaşkanlığı koltuğu için iktidardaki AK Parti’nin adayı Abdullah Gül oldu. Ancak Gül’ün seçilmesi hiç de kolay olmayacaktı. Eşinin “başörtüsü” Gül’ün Cumhurbaşkanlığına yapılan itirazların temel nedeniydi.Gül’ün önünü kesmek için Yüksek Yargı devreye girdi. Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, “Meclis’teki oylamalara 367 vekilin katılmaması durumunda yeterli çoğunluk sağlanamamış sayılır. Yapılan oylama geçersiz olur” şeklinde bir görüşü ortaya attı. O güne kadar yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde böyle bir şart aranmamıştı. Deniz Baykal’ın Genel Başkanlığı’nı yaptığı CHP milletvekilleri, Kanadoğlu’nun nevzuhur argümanını hayata geçirmek üzere Meclis oturumuna katılmadılar. DYP’nin başında Mehmet Ağar, ANAP’ın başında ise Erkan Mumcu vardı. Onlar da aynı çizgide hareket ettiler. Amaç Meclis’te Cumhurbaşkanını seçtirmemek, ilk turu iptal ettirmekti. Abdullah Gül, 361 milletvekilinin katıldığı birinci tur oylamada 357 oy aldı. İkinci tura geçilmeden CHP, birinci turu iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.
Bu sırada Türkiye’nin belli başlı şehirlerinde de “Cumhuriyet mitingleri” başlatılmıştı. Bu ortamda 27 Nisan 2007’de Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, ‘muhtıra’ niteliğinde bir açıklama yayınlamıştı. Bildiride bir süredir yaşanan bazı olaylar “din bezirganlığı ve laiklik karşıtlığı” olarak tanımlanıyor, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yasalar ile kendine düşen görev ve yetkileri kullanmaktan çekinmeyeceği belirtiliyordu.Tülay Tuğcu’nun başkanlığındaki Anayasa Mahkemesi CHP’nin başvurusunu kabul ederek Cumhurbaşkanlığının birinci tur oylamasını iptal etti. Bu koşullar altında Cumhurbaşkanı seçilemiyordu. Yüksek Yargı ve CHP marifetiyle sistem kilitlenmişti.Meclis’teki AKP çoğunluğu bunun üzerine erken seçim kararı aldı. 22 Temmuz günü yapılan seçimlerden AK Parti yüzde 46.58 oranındaki oyla birinci parti olarak çıktı. Bu seçim CHP ile birlikte yüzde 14.27 oy alan Devlet Bahçeli genel başkanlığındaki MHP'yi 71 milletvekili ile yeniden Meclis’e taşıdı.
Sıra yeniden Cumhurbaşkanlığı seçimine geldiğinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Genel Kurulu’na katılacağını söyledi. MHP’li vekillerin oturuma katılıyor olmaları, yaratılan bu krizi çözmeye yetiyordu.Cumhurbaşkanlığı seçiminin önündeki engel böylece aşılmış oldu ve AK Parti’nin adayı Abdullah Gül Bahçeli’nin bu hamlesiyle Cumhurbaşkanı seçilebildi. 5 yıl önce erken seçim kararı alarak AK Parti’nin iktidar olacağı seçimin önünü açan Bahçeli, beş yıl sonra da AK Partili bir ismin Cumhurbaşkanlığı önündeki engeli kaldırmış oldu. Daha doğru bir ifadeyle, Devlet Bahçeli 2002’deki hamlesinden sonra 2007’de aldığı bu kararla bir hükümet veya sistem krizini çözmüştü. Asıl amacı bu olmasa da Bahçeli’nin bu iki hamlesi de AK Parti’nin önünü açtı.
AKP’nin tek başına iktidarı kaybetmesi ve Bahçeli’nin ülkeyi 1 Kasım’a taşıması
7 Haziran 2015... AK Parti iktidarının 13’üncü yılında yapılan genel seçimler yıllar sonra bir ilki beraberinde getirdi. PKK çizgisindeki Kürt siyasi hareketinin bağımsız adaylarla değil siyasi parti olarak girdiği seçimlerde AK Parti, tek başına iktidar olacak sayıda milletvekili çıkaramadı. AK Parti, CHP, MHP ve HDP ile 4 partili bir meclis oluştu.Seçim gecesinin sonunda Genel Merkez’de bir basın toplantısı yapan MHP lideri,çeşitli koalisyon örneklerini vurgulayarak “Bir koalisyona ihtiyaç duyuluyorsa bu koalisyon uyumlu bir koalisyon olmalı. Birinci koalisyon AKP ve HDP arasında olmalıdır... AKP-CHP-HDP'yi esas alacaksanız, 469 geniş tabanlı bir koalisyon olur. Böyle bir yapılanma içerisinde Milliyetçi Hareket Partisi şerefi ve haysiyeti ile çok güzel bir ana muhalefet görevini de üstlenmeye hazırdır. Bunların hiçbirisinden sonuç alınamıyorsa, en erken seçim ne zaman olacaksa o zaman da seçim olur.”açıklamasıyla,partisinin içinde olacağı tüm koalisyon ihtimallerine kapıyı kapattı...Bahçeli’nin daha ilk gün yaptığı o çıkış, siyasetteki bütün koalisyon ihtimallerini âdeta sıfırlamıştı. Bahçeli, ne AK Parti ile ne CHP ve HDP ile bir koalisyona "evet" diyordu.Tüm bu sürecin sonunda MHP liderinin ilk gece işaret ettiği senaryo hayata geçti.Yeniden seçime gidildi.1 Kasım seçimleri AK Parti’yi yeniden tek başına iktidara taşıdı. MHP ise dört puan gerileyerek dört ayda iki milyon oy kaybetmişti.Bahçeli’nin 2002 seçim kararıyla ilk kez iktidara gelen AK Parti, Bahçeli’nin 2015’teki ‘yeniden seçim’ ısrarıyla kaybettiği tek başına iktidara yeniden kavuştu.
Bahçeli ‘Türk tipi’ başkanlığın yolunu açıyor
Gülen örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye siyasi tarihinin en önemli dönüm noktalarından biriydi. O gece, daha girişimin âkıbeti belli olmadan hükümete, yani sivil iradeye ilk destek açıklamasını yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ydi. Bu darbe girişimi, Bahçeli’nin Başkanlık sistemine dair politikasını bütünüyle değiştirmesine yol açtı.Ekim ayında ise MHP lideri, tüm Türkiye’yi şaşırtan başka bir açıklamayla gündeme geldi. Bahçeli, partisinin grup toplantısında, AK Parti’ye başkanlık sistemini Meclis’e getirme çağrısı yapıp,hükümet sistemi tartışmalarının gündemi meşgul ettiği ve sistem tartışmalarının siyaseti tıkaması durumunda rejim krizine dönüşebileceğinden yola çıkarak bu öneriyi gündeme taşıdığını belirterek,Cumhurbaşkanı’na yasal ve anayasal sınırlara çekilmesini teklif ederek,eğer bu olmayacaksa “fiili durum hukuki boyut kazanmalı” diye konuştu.Bu,AK Parti için kritik bir destek anlamına geliyordu...MHP, bu süreçte neden bu masada oturduğunu açıklarken Anayasa'nın ilk dört maddesinin değişmeyecek olmasını Türkiye için bir kazanım olarak ortaya koydu. 15 Temmuz sonrasında ülkenin birlik ve bütünlüğünü korumanın önemine dikkat çekildi.Sonunda iki parti arasında üzerinde uzlaşılan ve yürütme yetkilerini partili Cumhurbaşkanı’na devreden anayasa değişikliği Meclis Genel Kurulu’nda AK Parti ve MHP’li vekillerin oylarıyla referandum sınırı olan 330 vekil sayısını aşarak kabul edildi.
Bahçeli,nin yapmış olduğu bu siyaset tarzının yaşamına,orta doğudaki gelişmelerle devam ettiğini,partisinin grup toplantısında yapmış olduğu ''Bu bloklaşmaya cevaben 15 Temmuz'dan beri süregelen tutarlı duruşumuz korunacak siyasi pozisyonumuz tartışmasız muhafaza edilecektir. Partimiz 7 Ağustos ve 16 Nisan şuurunun gereği olarak AK Parti ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet etme sistemini 2019'da tam manası ile tesis etme maksadıyla sonuna kadar birlikte mücadelesini sürdürecektir...''sözleriyle tekrar teyid ettiğini görmekteyiz.


Kaynak: Al Jazeera

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3266
 • 2Trabzonspor3262
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3256
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3242
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3239
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Denizlispor3235
 • 14Konyaspor3233
 • 15Yeni Malatyaspor3232
 • 16Çaykur Rizespor3232
 • 17Kayserispor3232
 • 18MKE Ankaragücü3229
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA