DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
İbrahim Korkmaz
İbrahim Korkmaz
Giriş Tarihi : 01-05-2018 17:04

Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı...

Bu yazı,07.04.2018 Tarihinde yazıldı..Benden kaynaklanan nedenle geçte olsa şimdi yayınlanıyor..Okuyuçulardan özür dilerim..

Suriye sahası küresel bir çekişmenin bölgesel bir savaş alanı olması gibi, bu savaşın nereye evrileceği ve nasıl bir sonuca bağlanacağı da yeni global güçlerin kimler olacağını belirleyen bir saha olacak. Bu savaş, bir yönüyle mevcut global aktörlerin kendi güç sınırlarını görmeleri bakımından belirleyici olmanın yanısıra, birbirlerinin manevra, teknik, istihbarat, operasyon yeterliği, ittifak kurma ve müzakere kabiliyetlerini test etmelerine de olanak sağlıyor.Bu savaşta bazı güçlere kapılar kapatılıyor, bazıları kendilerine yer açıyor, bazıları ise tarihsel yolculuklarının sonuna yaklaşıyor.
Bu tesbitleri kısaca değerlendireçek olursam; Rusya, 1991’de Soğuk Savaş’ın bitmesi sonrası ilk defa kendi sınırlarından hayli uzak geniş bir alanda kendisine alan açıyor ve yeniden küresel güç çekişmelerinde ana aktör olarak kendisini kabul ettiriyor.İran, 1979’daki devrimden sonra ilk defa savunmadan çıkarak fiili bir saldırgan ve bölgesel bir hegemon güç olarak askeri ve ideolojik imkanlarını kullanarak küresel güç masasında kendisine yer açıyor.Suudi Arabistan’ın Suriye muhalefetine göreceli desteği ise rejimi devirme motivasyonundan değil, İran ile olan bölgesel kapışmasında Suriye sahasını halihazırda yaptırımlar altında zaten nefessiz kalmış İran ekonomisini içine çeken bir kara deliğe dönüştürmek ve böylece savaşı mümkün olduğunca uzatmaya dayalı..Katar’ın bu krizdeki pozisyonu, değerler açısından Suudi Arabistan’ınkinden daha tutarlı olmasına rağmen, ekonomik gücü ve muhalefete olan finansal desteği sahadaki küçük çaplı etkilerle sınırlıdır...Çin’in ise bir küresel aktör olarak Suriye krizinde politikasını belirleyen iki temel paradigmanın genel bir ilke olarak kendisine de Batı tarafından “rejim” suçlaması yöneltilen bir aktör olması hasebiyle “yönetim değiştirme”politikalarına karşı olmak ve BM güvenlik Konseyi’inde Suriye ile ilgili tasarıları veto etmekle sınırlı olduğu söylenebilir...Avrupa Birliği ve bu birliğin öncülüğünü yapan devletlerin Suriye krizindeki rolü, birliğin küresel jeopolitik mücadelede zaten düşme eğiliminde olan kapasitesinin giderek daha da düşeceğinin işaretlerini veriyor.Avrupa, özellikle 2013 yılında DAEŞ’in ortaya çıkışı ve 2015 yılındaki mülteci dalgası sonrası Suriye krizini ne ahlaki bir mesele olarak, ne hak ve özgürlükler mücadelesi bağlamında ne de jeopolitik bir güç ilişkisi olarak okuyor. Aksine Suriye krizi Avrupa açısından büyük oranda bir “güvenlik” meselesine indirgenmiş durumda.

Suriye krizinde en belirleyici aktör olan ABD’nin politikası ise özellikle son iki yıllık süreçte belirginleştiği üzere Sykes-Picot ile “ulus devlet” modeli etrafında şekillendirilen Ortadoğu’nun yüz yıllık bir aradan sonra mevcut ulus devletlerin siyasi sınırlarını değiştirmeden bu devletleri etnik ve mezhep temelli olarak “federatif devletler”e dönüştürmek üzerine kurulu.Bu açıdan ABD’nin bu politikası ile üç ana hedef gözettiği söylenebilir: *Merkezi hükümetleri zayıflatarak bugün veya gelecekte bölgede kendisine meydan okuma potansiyeli olan herhangi bir başkent bırakmamak,*böylece kırılgan siyasi yönetimler kurarak bugün veya gelecekte rahatlıkla müdahale edebileceği ve yine aynı rahatlıkla kaosa sürükleyebileceği yapılar inşa etmek,*oluşacak her federatif yapıyı bir diğer federatif yapıya karşı kendisini güvende hissetmesi için ABD desteğine mecbur bırakmak.
Suriye krizinin neredeyse bir iç soruna dönüştüğü tek ülke ise Türkiye. Savaşın ilk üç yılında Suriye krizi Türkiye açısından büyük oranda bir “ahlaki” mesele, “değişim” talebinin yanında durmak olarak görülse de 2014 yılının Ocak ayında PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırında üç ayrı kanton ilan etmesi ve burada devletimsi bir yapıya dönüşmesi ile aynı zamanda bir “beka” sorununa da dönüştü. Bu açıdan Türkiye bir yönüyle hala “değişim” talebinin yanında yer alırken, bir yönüyle de değişimin beklenmedik doğası itibariyle ortaya çıkan durumun getirdiği komplikasyonlara karşı yeni tercihler ve politikalara yönelmek zorunda kalıyor.Suriye krizinde “ahlaki otorite kim” sorusuna rahatlıkla “Türkiye” cevabı verilebilir.   
Fıratın batısımı-doğusumu derken,Afrinden sonraki konuya geldik..Son günlerde,Türkiye,nin ABD ile yaptığı görüşmelere,genelinde Avrupa, özelinde ise Fransa katılmaya çalışıyor..Ama;Bir NATO ülkesinin başkentinde sivilleri katleden,İstanbul'u bombalayan,güneydoğu illerini harabeye çeviren örgüte bu şekilde destek sağlanmasının açıklaması yok.Bu ne insan haklarıyla,ne demokrasiyle,ne de ahlakla açıklanabilecek bir durum değil.Buraya kadar manzara net.Lakin şunun not düşülmesi lazım: PKK'ya tek destek Batı'dan gelmiyor! Rusların birzamanlar,biz PYD'yi terör örgütü olarak görmüyoruz diye yaklaşımları vardı.Şimdilik sessizliğini koruyor.... İran'ın ise,PKK ile teşrik-i mesaisi malum.Yani,Türkiye'nin hem Batılı “müttefikleri” hem de İran ve Rusya PKK'yı Türkiye'ye karşı kullanıyor. Türkiye'nin Orta Doğu'daki manevra alanını daraltmak ve gözdağı vermek için PKK epey kullanışlı bir taşeron olduğu gibi,uluslararası insan hakları örgütleri tarafından hazırlanan raporlarda,PYD'ninde,farklı etnik gruplara,Türkmenlere,Araplara, Süryanilere ve kendisine yönelik tüm muhalifleri sindirmeyi kafasına koymuş olduğu için,kendi çizgisini izlemeyen Kürtlerede uyguladığı totaliter özerklik anlayışının hesabını soran yok...Yapılan; Özellikle uluslararası medyada “demokratik özerklik” ve seküler olduğu için övgülere doyamayan PYD'nin Suriyeli Kürtlere sunduğu şey ABD'nin Suriye'de PYD'ye askerî destek sağlaması,PKK'nın Avrupa başkentlerinde gösteri yapabilmesi ve finansman sağlayabilmesi ne müttefiklik hukukuna sığar,ne de herhangi bir güvenlik politikasına.DEAŞ'ı öven tweetleri atanları hapse atan AB ülkeleri, kendi başkentlerinde PKK'nın şov yapmasına izin verebiliyor.
Kısaca,Orta doğu politikası; 1-Birinci Dünya Savaşı’nın istikametinin belli olmaya başladığı 1916 yılında müttefik devletlerin başkanları,Fransa Versay'da buluşacaktı.İngiltere Başbakanı Lloyd George, Fransa Başbakanı Georges Clemenceau ve ABD Başkanı Woodrow Wilson'ın gündeminde savaş sonrası kazanılan toprakların akıbeti vardı.ABD Başkanı Wilson, Wilson ilkeleri olarak da bilinen self-determinasyonu savunurken,eski kıtanın emperyal güçleri buna taraftar değildi.Fransa ve İngiltere,Orta Doğu topraklarını kendi hâkimiyetleri altında paylaşmanın derdindeydi ve İki ülke de farklı Arap gruplarına farklı sözler vermişti.2-İran devriminden sonra, Irak'la bir savaşa giren İran, Suriye'de Esad rejimi ile ittifak geliştirme yoluna gitti.Irak müdahalesi sonrasında ise,Baas rejiminin tasfiyesi sırasında,İran, Irak'ta ciddi bir etkinlik alanı buldu.Ancak neredeyse tarihin tekerrürü şeklinde Suriye ve Irak'ın yeni bir işgal alanına geçmesi, Obama yönetimi sayesinde oldu.Suriye'de önce muhalifleri destekleyen, ancak sonrasında çok açık bir şekilde rejimin kalması için elinden geleni yapan Obama,Irak'ta artan İran etkisine de ses çıkarmadı. Bu Obama yönetiminin İran'la yaptığı nükleer anlaşmanın bir diyetiydi.ABD'nin Irak müdahalesi ile başlayan İran'ın Irak'ta etki sahasını arttırma projesi, Obama döneminde zirveye ulaştı. Obama yönetimi ülkeyi "anahtar teslimi" İran'a bıraktı.3-Bu planlar yaşama geçemeyinçe,Yüzyıllar boyunca Osmanlı idaresi altında olan Orta Doğu'nun modern sınırlarını belirlemek için,Sykes-Picot düzeni 21. yüzyılın başında, yeniden tartışılmaya başlandı. Bu tartışmayı tetiklemek için,yeni kanlı bir terör örgütüne ihtiyaç vardı,yani DEAŞ,a..Emperyal güçlerin oluşturduğu ve desteklediği DEAŞ, bu sınırları tanımadığını deklare ederek,hem Suriye'de, hem de Irak'ta geniş toprakları ele geçirmeyi başaracaktı.Sonunda ABD’nin son 30 yılda Ortadoğu’ya yönelik üç müdahalesinde de sonuç değişmedi.  
Son gelişmeler ise;Amerika ve Fransa,nın PKK’yi Rojava bağlamında 2003-2004 benzeri bir ayrışmaya doğru sürüklüyor.O tarihlerdeki örgüt içi karışıklığı Amerika tetiklemişti.Amerika’nın bugün de benzer bir karşıtlığı tetiklemek istediğine dair çok ciddi işaretler var.Örneğin Fransa ile yapılan görüşmeye,PYD,nin temsilçisi son dakikada alınmadı..Sorulan soru ise: Rojava mı PKK’yi yönetiyor,PKK mi Rojava’yı yönetiyor? ..Yani,ABD çizgisinin amaçı,İmralı ve Kandil hattını yani gerçek PKK çizgisini diskalifiye etmektir..  
Sonuç olarak; Yeni Ortadoğu düzeni kapsamında Kürtlerin üstleneceği role dair herkes konuştu; İmralı henüz konuşmadı.Ama konuşacağı, konuşmasına imkân sunulacağı günler de gelecek.O gün kartlar yeniden karılacak.O gün örgüt içindeki iki çizgiden hangisinin kazanacağı da belirlenmiş olacak.
 

NELER SÖYLENDİ?
@
İbrahim Korkmaz

İbrahim Korkmaz

DİĞER YAZILARI Fırat'ın doğusunda ‘büyük oyun'u bozmak ve Yeni bir çözüm süreci için zemin uygun mu? 21-12-2018 20:21 Sarı Yelekli,lerin İsyanı Hor Görülmeye.... 10-12-2018 21:46 '' Aleviler Kemalizm ve sosyalizm içinde asimile oldular'' 03-12-2018 22:46 İslâmcı Siyaset ve Deizm Konusu... 22-11-2018 19:41 Bırakma Beni ‘yandı toprağım çalındı özgürlüğüm’ 01-11-2018 11:20 Suudi Arabistan'ın kirli dosyalarında,Cemal Kaşıkçı ne ilk ne son... 11-10-2018 21:09 Erdoğan “Nazi artığı” dediği Almanya ve Hollanda ile neden yakınlaşıyor? 02-10-2018 19:06 Soçi'nin anlamı ve İdlib.. 24-09-2018 21:41 Dünya 1930’lara geri mi dönüyor? 13-09-2018 11:59 Dünyanın ortak sorunu çocuk istismarı.. 25-07-2018 21:36 CHP,nin izlemesi gereken yol... 13-07-2018 20:45 24 Haziran sonrası,Dış - İç basından yorumlar.. 03-07-2018 21:10 Yurt dışında yasayan vatandaşların oy kullanma serüveni... 21-06-2018 21:47 Siyaset ve Türkiye,nin geleçeğine dair... 10-06-2018 19:44 HDP neden dışarıda bırakıldı? 27-05-2018 20:33 24 Haziran kimin için “İYİ”? 13-05-2018 14:06 Suriye sahasında,Global Güçlerin Sınavı... 01-05-2018 17:04 Avrupa’nın ikiyüzlülüğü..... 01-04-2018 22:42 Erdoğan'a karşı Yobazlar... 18-03-2018 21:16 8 Mart ve Kadınlar.. 07-03-2018 19:48 PYD/PKK'nın Esed rejimi ile bitmeyen çıkar ilişkisi ve HDP,nin Kongresi... 23-02-2018 20:03 CHP ve İçindeki İdeolojik Tartışmalar.. 12-02-2018 18:46 Afrin,den Sonra... 03-02-2018 21:31 Afrini,e "Zeytin Dalı Harekatı"Operasyonu ve Türkiye'yi ne bekliyor? 23-01-2018 19:38 HDP,nin Geleçeği....ve Dağa çıkışlar neden düştü? 12-01-2018 18:15 Meral Akşener tarzı siyaset 27-12-2017 21:45 FARKLI YAŞAM TARZI ve AHLAK,LA İLKESİ OLMAYANLAR.. 15-12-2017 07:53 Erdoğan Tarzı Siyaset 27-11-2017 10:25 Bahçeli Tarzı Siyaset 15-11-2017 05:42 Türkiye nasıl ayrıştı ve kutuplaştı ? 02-11-2017 05:11 Irak'ın Geleceği ve Kürtler 20-10-2017 05:17 AVRUPA'DA IRKÇILIK,YABANCI DÜŞMANLIĞI,''SOROS'' ve GELECEK... 10-10-2017 05:09 Avrupa birliğini bekleyen tehlike ve Almanya... 28-09-2017 05:37 Gandhi ve bizimkisi... 09-08-2017 05:35 Suriyelilerin çilesi ve .... 25-07-2017 05:37 Kurye Berberoğlu ve "Adalet"kim için ? 11-07-2017 05:43 Neden Solu tartışacak kadar demokrat olamıyoruz ? 28-06-2017 05:44 Aslında Hepimiz Bir Parça Milliyetçiyiz 14-06-2017 13:21 AK PARTİ NE YAPMAK İSTİYOR ? 31-05-2017 05:15 CHP’DEKİ GELİŞMELER ... 15-05-2017 05:11 16 Nisan’ın kaderi.. 04-05-2017 05:15 Referandum yada “Pirus zaferi” 24-04-2017 05:12 REFERANDUM'UN BÖYLE OLACAĞI BELLİYDİ.. ÇÜNKÜ; 12-04-2017 05:40 Referandum ve Kürtler 01-04-2017 19:41 8 MART ve KADINLARIMIZ... 06-03-2017 16:08 ''AYDIN''LARIN TEK YANLI TERCİHLERİ ile ''OHAL ve KHK'' LER.. 24-02-2017 12:39 2016'da Türk dış politikası ve Ekonomi karnesi.. 13-02-2017 05:14 BAŞKANLIK SİSTEMİ ve YENİ ANAYASA 30-01-2017 05:07 FETÖ ve YANDAŞLARININ UTANMAZLIĞI... 16-01-2017 05:50 PKK ve PYD/YPG’nin yenilgisi ve HDP.. 03-01-2017 05:16 FIRAT KALKANI OPERASYONU ve SON GELİŞMELER 23-12-2016 05:11 Laiklerin demokrasiyle imtihanı ve Birlikte yaşamın kuralları.. 12-12-2016 05:26 25 Kasım ve Kadınlar.. 28-11-2016 05:44 Leila(Leyla) ve Diğer Kadınlar.. 14-11-2016 08:11 YALNIZLIK ÜZERINE ve BABAM ! 31-10-2016 08:22 İNSAN OLMANIN ZORLUKLARI.. 17-10-2016 05:15 BATININ AK PARTİ KARŞITLIĞI NEDENDİR? 26-09-2016 05:21 Filistinli Ömer ve Cenneti Beklerken ! 13-09-2016 08:31 15 Temmuz; ''SOL'um diyenlerin,cenaze törenidir.. 29-08-2016 10:07 Gülen hareketi neden ABD’yi mesken seçti ? 09-08-2016 08:23 ONUR GECESİ ve SONRASINA DAİR... 26-07-2016 07:50 Türkiye neden başaramıyor? 13-07-2016 06:40 ABD'NİN DIŞ POLİTİKASI ve AVRUPA.. 29-06-2016 05:35 Tuz kokarsa ne Olur ? veya; Kendini kandırmanın ..... 17-06-2016 08:35 Üniversiteler gelişmeden Türkiye değişir mi? 06-06-2016 05:22 Fikirler-Demokrasi ve Özgürlükler ..... 24-05-2016 05:12 Refiklerin darbesi veya Bu sistemle buraya kadar 13-05-2016 07:11 Demokrasi taksimde gösteri yapma özğürlüğündenmi ibaret ? 02-05-2016 06:17 İslam Zirvesi ve Terör saldırıları.. 1 22-04-2016 06:45 Çözüm için hazırlarmış! Kiminle müzakere edecekler? 12-04-2016 05:52 TÜRKİYE'NİN RUH İKİZLERİ 01-04-2016 13:30 SOSYALİST SOL ve KÜRT MESELESİ,NE BAKIŞI ÜZERİNE 20-03-2016 11:03 8 MART ve KADINLAR 08-03-2016 06:03 Türkiyelileşme dediğin Böyle olur... 26-02-2016 06:13 GEÇ KALMIŞ BİR YAZI ; ''YETMEZ AMA EVET' 15-02-2016 06:09 BASIN-GAZETECILIK ve BEN 04-02-2016 06:09 TÜRKİYE; GERÇEK SOLUNU ARIYOR ! 25-01-2016 06:05 AYDIN OLMAK... 15-01-2016 06:12 Demirtaş'ın Hayalleri Hendeklere Gömüldü. 05-01-2016 06:21 PKK/HDP'NİN ''TÜRKİYELİLEŞMEK'' SEVDASI BURAYA KADARMIŞ! 21-12-2015 06:05 Faili malum cinayetlerine Tahir Elçi,de .... 11-12-2015 09:34 ÇEKİRGE BİR SIÇRAR,İKİ SIÇRAR,ÜÇÜNÇÜ,DE ''ONE MİNUTE'' 30-11-2015 06:03 GANDİ KİM? Kılıçdaroğlu ...? 20-11-2015 06:08 ''OSMANLI TOKATI''NIN BÖYLESİ,AKIL VERİRMİ ? 10-11-2015 05:56 1 KASIM ve SONRASI 29-10-2015 10:17 ANKARA KATLİAMI ve ''OLAĞAN ŞÜPHELİLER'' 19-10-2015 05:05 Tarihin vakti çok,ama bizim...!! 07-10-2015 05:18 KCK SÖZLEŞMESİ yada NiYE CiZRE ? 25-09-2015 09:10 TARİHTE ZORUN ROLÜ ve EZİLENLERİN BAŞKALDIRISI... 14-09-2015 05:12 “Tanrım bu son çılgınlık olsun” 02-09-2015 07:30 Kandil Ateşle Oynuyor 19-08-2015 12:32 BARIŞIN YOLU,AK PARTİ KARŞITLIĞINDAN MI GEÇİYOR? 04-08-2015 05:16 Amaç ''İnsanlığın umudu Rojava Devrimi” değil, Türkiye’yi Suriyelileştirmektir!.. 24-07-2015 06:47 Oyunu görmek yetmez, bozacak irade gerek 14-07-2015 05:11 AK PARTİ'NİN KAYBI,MUHALEFETİN BAŞARISINDAN DEĞİL,KENDİ SUÇUDUR! 03-07-2015 06:09 Türkiyelileşmek Sevdası, Emanet Oylar Ve HDP’nin Sancısı 21-06-2015 17:49 8 HAZİRAN'DAKİ TÜRKİYE... 10-06-2015 08:17 7 HAZİRAN GEÇESİ GERİYE KALAN ''KUM BİRİKİMİ'' Nİ ,KİM(KİMLER) KALDIRAÇAK ? 29-05-2015 05:01 AK Parti; 7 Haziran Sonrası ''Yeni Türkiye''yi Kurabileçekmi? 18-05-2015 05:20 CHP'İNİN SEÇİM VAATLERİ ya da HAZİRAN SINAVI.... 04-05-2015 19:03 7 HAZİRAN YOLUNDAKİ HDP... 23-04-2015 17:50 AK PARTİ'Yİ İKTİDARDAN ALMAYA,BU YÖNTEMLER ÇARE DEĞİLDİR!.. 13-04-2015 05:00 Birlikte yaşamak demokratikleşmeye bağlıdır.. 30-03-2015 04:59 CHP’de Kürt Olmak.. 18-03-2015 12:58 DÜNYA'DA VE BİZDE KADIN HAKLARI.. 06-03-2015 06:08 HAZİRAN SEÇİMİNDE AKP-HDP NE YAPMALI.. 27-02-2015 06:29 AVRUPA'DA GÖÇMEN EMEKÇİLERİ BEKLEYEN SORUNLAR.. 16-02-2015 06:03 KOMŞUDA SİRTAKİ,BİZDE BİR ADIM İLERİ,İKİ ADIM GERİ... 04-02-2015 11:57 EMPERYALİZM'İN YENİ MAŞASI PEGİDA (x) 22-01-2015 06:03 ARSIZ'IN YÜZÜNE TÜKÜRMÜŞLER ... 10-01-2015 13:27 Özgür olmayan basın 28-12-2014 13:41 Sayın Yusuf Çöplü; 17-12-2014 06:08 ''ÇÜNKÜ SEVİYORUM!'' 05-12-2014 06:25 ALEVİ KİMLİĞİ; ÇÖZÜMÜNDE GEÇ KALINMIŞ BİR SORUNUMUZDUR.. 22-11-2014 14:24 ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR ? 12-11-2014 06:05 BİRLİKTE YAŞAMA İRADESİ NASIL OLUR ! 31-10-2014 06:32 PKK ÜÇGENİNDE (KANDİL-KCK-HDP) ÖCALAN'IN STATÜSÜ 19-10-2014 11:49 KANAYAN YARA ORTA DOĞU! ve TÜRKİYE BEKLENTİLERİ ÜZERİNE.. 07-10-2014 07:02 CHP,NİN 6 OK SEVDASI ve SOLCULUĞU.... 23-09-2014 18:54 TATİLDEN NOTLAR.. 14-09-2014 06:12 İYİKİ KÜRTLER VARMIŞ!. 05-08-2014 20:31 Değişmeyen parti değişimi savunamaz 21-07-2014 05:39 Ne kadar demokratız? 07-07-2014 19:53 ''ÇATI ADAY'' I ve BAZI SORUNLARA DAİR.. 27-06-2014 05:22 AK PARTİ MİSYONUNU ÇANKAYA,DA NE BEKLİYOR?.. 12-06-2014 12:51 SATIN ALINAMIYAN YETENEK... 11-06-2014 18:01 SOMA FACİASI'ndan dersler çıkarabileçek miyiz? 22-05-2014 16:39 CHP'nin ÇIKMAZI ve BEKLEYEN SORUNLAR.. 05-05-2014 21:31 Yerel Seçimlerde, Pazarcık-Gölbaşı-Besni Kavşağı 22-04-2014 18:34 Seçim Sonuçlarının Kısa Analizi 14-04-2014 07:45 Her Seçim’ den Sonra..... 07-04-2014 18:09
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3266
 • 2Trabzonspor3262
 • 3Sivasspor3257
 • 4Beşiktaş3256
 • 5Galatasaray3252
 • 6Alanyaspor3251
 • 7Fenerbahçe3250
 • 8Gaziantep FK3242
 • 9Antalyaspor3241
 • 10Göztepe3239
 • 11Kasımpaşa3239
 • 12Gençlerbirliği3236
 • 13Denizlispor3235
 • 14Konyaspor3233
 • 15Yeni Malatyaspor3232
 • 16Çaykur Rizespor3232
 • 17Kayserispor3232
 • 18MKE Ankaragücü3229
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA